قویترین مردان ایران

ورزشهای قدرتی

عکسهایی از رضا و امیرقرایی

6xq5aqeb17iv7l661k2o.jpg            lhow8w9zl8iwv62utnz.jpg

yesjy3t2novh6h3le1bq.jpg         f9zikg7g790zqou4q0l5.jpg

sq5fodorww79pte9i2s.jpg        myhqairzt7rn5hhlfmre.jpg

 

 

+ نوشته شده در  شنبه ۲ آبان۱۳۸۸ساعت ۲:۳۹ قبل از ظهر  توسط شاهین صفایی  | 

حمیدقرایی86سال

ygwgewhp88g5hzsvfx1n.jpg              riymhro7yebadg8izgw.jpg

0w9c97t9pxrb4ucrcny.jpg            plz7r9kjw3tiwchxxvp.jpg

e5d2vr8kw782vkmy3m.jpg        uc7t6l7cxkfpxygqmaf.jpg

+ نوشته شده در  شنبه ۲ آبان۱۳۸۸ساعت ۲:۳۷ قبل از ظهر  توسط شاهین صفایی  | 

مصاحبه با رضاقرایی

گفتگو با رضا قرایی :قهرمان مسابقات مردان اهنین..

.روزنامه سلامت...روزبه زعفرانی87.2.14.

 

·        چه چیزی از قویترین مرد ایران بودن سخت تر است؟

قوترین مرد ایران بودن خیلی لذت بخش است و سختی های خاص خود رادارد.اما از ان مهمتر و سخت تر این است که ادم خوبی باشم.دوست دارم به دیگران کمک کنم و انهارا خوشحال کنم.

·        چه تفاوتهایی بین ورزشکاران ایرانی و ورزشکاران خارجی شرکت کننده در مسابقات قویترین مردان وجود دارد؟

ورزشکاران خارجی از قدو قامت  بلندتری برخوردارند.ورزشکارهای خارجی قدی بالای190 و وزنی بیش از 140کیلو دارند ولی در مسابقات داخلی, قدها کمتر از 190 ووزنها نیز زیر140کیلو است.اگرچه ایتمهای مسابقات ایران نیز همانند ایتمهای جهانی است ولی هنوز بعضی از ایتمها با مسابقات جهانی فاصله دارد که بایدخودرا به سطح مسابقات جهانی برسانیم.

·        خیلی از افرادی که واردرشته های بدنسازی میشوند, میخواهند با استفاده از مواد نیروزا و پروتئین ها ره صدساله را یک شبه طی کنند.ایا چنین چیزی امکان پذیر است؟

اصولا از قدیم گفته اند بار کج به منزل نمیرسد.خوشبختانه امروزه درباره عوارض مواد نیروزا اطلاع رسانی خوبی صورت گرفته است.افزایش اگاهی موجب شده است که امروزتعداد افرادی که ازاین مواد استفاده میکنند, کمترشود اما هنوز هم برخی از بدنسازان از این مواد استفاده میکنند که البته نتیجه ای هم در بر نخواهد داشت وبه بدن ضرر میرساندزیرا در ورزشهایی مانندبدنسازی یا پرورش اندام یا پاورلیفتینگ, اصلی ترین کار, بلند کردن اجسام سنگین و دمبل و هالتر زدن است تا به مرور زمان عضلات قوی شوند و بدن به امادگی لازم برسد.

مصرف مکمل ها چه اثاری برجا میگذارد؟

بایدبحث مکمل هارا از مواد نیروزا جدا کرد.مکمل هایک کمک غذایی شامل پروتئین ها, ویتامینها, کربوهیدراتها و اسیدهای امینه هستند.نکته مهم این است که ورزشکاران باید از مکملهایی استفاده کنند که مورد تایید وزرت بهداشت و دارای مجوز باشند.

·        روزی چند ساعت تمرین میکنید؟

روزی دو تا چهار ساعت تمرین میکنم.

·        رضاقرایی چه غذاهایی خورده است که قویترین مرد ایران شده است؟

نه تنها افراد ورزشکاربلکه همه مردم باید رژیم غذایی خاصی رارعایت کنند تا مواد مورد نیاز بدنشان تامین شود.زندگی امروز ما سبب شده است که تنوع غذاهایی که میخوردیم, به شدت محدودباشد و این عامل موجب میشود که بسیاری ازموادموردنیاز بدنمان تامین نشود.امروزه غذاهای ما به چلو مرغ و چلو کباب و خورشت ها محدود شده است و کمتراز حبوبات یا میوه هاوانواع سلزی هااستفاده میکنیم.ایاکودکان امروزی غذایی مانند کوفته تبریزی را به یاد می اورند؟من هم برای حفظ سلامت بدنم رژیم غذایی خاصی را رعایت میکنم.رژیمی با حداقل چربی, چون چربی مانع چابکی وفرزی بدن ورزشکارمیشودوبه قلب و عروقشاسیب میرساند.من بیشترغذاهایی میخورم که سرشار از پروتئین, کربوهیدرات ها واسیدامینه های لازم باشد.البته مصرف کربو هیدراتها باید در زمانهای خاصی صورت بگیرد.

·        چه زمانهایی؟

خوراکهایی که دارای کربو هیدراتها هستند باید درطول روز مصرف شوند تا انرژی انها مصرف شود.اگر در هنگام وعده غذایی شام کربو هیدرات مصرف کنیم چون بعداز ان میخوابیم و فعالیت بدنی خاصی نداریم و بدن در حال استراحت است کربو هیدرات نمیسوزد ودربدن به صورت بافت چربی ذخیره میشود.بنابراین کربو هیدراتها نباید به عنوان شام مصرف شود چون موجب چاقی میشوند.

·        اگر ممکن است, برنامه یک روز غذایی خودرا شرح دهید؟

به طورمعمول سعی میکنم همه نوع غذایی بخورم.البته روزهایی هم بوده که 50 عدد سفیده تخم مرغ اب پز, 15عددموز و پنج تا ماهی بخورم.

·        در گفتگوهایتان خواندم بیشتر گوشت سفید میخورید.ایا این کار دلیل خاصی دارد یا گوشت قرمز دوست ندارید؟

هضم و جذب گوشت قرمز در بدن به زمان زیادی دارد وبه کندی انجام میگیرد اما جذب گوشت سفیدسریعتر انجام میشود و سریعتر در اختیار بدن قرار میگیرد چون تعداد دفعاتی که من غذا میخورم زیاد است, گوشت سفید مصرف میکنم.من به هیچ عنوان گوشت قرمز نمیخورم ولی درعوضعاشق مرغ و ماهی هستم.درزوز چهارتا ماهی میخورم که یک وعده ان پس از صبحانه است.غذاهای دریایی دارای خاصیت فراوان هستندولی متاسفانه ما کمتر از انها استفاده میکنیم.

·        دست پختتان چه طور است؟

دست پختم خیلی خوب است یعنی بلدم نیمرو درست کنم.

·        پس خدا به داد مادرتان برسد!باچهارتابرادری که همه خوش خوراک هستند.احتمالا مادرتان24ساعته در اشپزخانه است!

خدا اورا حفظ کند دیگر عادت کرده است.

·        رضاقرایی را چطور تعریف میکنید؟

رضاقرایی ادمی مهربان , بعضی وقتها خجالتی وکمی هم لجباز است.عاشق خانواده وکارش ودرمجموع فکرکنم50درصد مثبت رضاقرایی بیشتراز 50درصد منفی اش باشد.

·        اول اینکه به شما نمی اید خجالتی باشید ودوم اینکه چه کسی جرات میکند باشما لجبازی کند؟

گاهی وقتها پیش می اید دیگر.این طور که دوستانم میگویند, ادم بدی نیستم(میخندد).

·        دوستان من هم میگویند که من هم ادم خوبی هستم!

(این بار قهقهه میزند)البته برخی هم اعتقاد دارند که کمی هم مغرورم.اما حقیقتش این است که به دلیل شرایط اجتماعی وکاری ممکن است کارهایی انجام دهم که حمل بر غرور شود.اما واقعا من همه را دوست دارم و خودم را نمیگیرم.

·        بخشی از این شرایط اجتماعی که میگویید, شهرت و محبوبیت است.همین مساله مسوولیت اجتماعی شمارا سنگینتر میکند چون حالا شما زیر ذره بین جوانان و نوجوانان هستید!

همین طور است.فرد هر چه معروفتر میشود باید حواسش بیشتر به کارهایی که انجام میدهد باشد و محدودیت کارهایی که میتواند انجام دهد, بیشتر میشود.طرز لباس پوشیدنمان, برخوردمان با مردم و حتی شیوه رانندگی مان باید متناسب با شرایطی باشد که در ان به سر میبریم زیرا کوچکترین خطای مادیده میشود و ممکن است اثر نامطلوبی به جا بگذارد.

·        مشهور است که رضا قرایی با سرعت بالا رانندگی میکند!

تا یکی دو سال پیش اینگونه بود اما حالا همه چیز فرق کرده و در هنگام رانندگی صبوری بیشتری به خرج میدهم.

·        بیچاره کسی که باشما بحث و جئل کند.احتمالا ماشین اورا یک دستی بلند میکنید و پرت میکنید بالای پشت بام!

(میخندد)گفتم که , الان در رانندگی ارامش خیلی بیشتری دارم.چون وقتی ادم میخواند که ایران بالاترین امار مرگ و میر دراثر تصادفات رادارد و سالانه حدود 25هزارنفر در اثر تصادفات جان خود را از دست میدهند, هم متاثر میشود و هم سعی میکندباارامش و صبر بیشتری رانندگیکند تا به کسی اسیبی نرد.خوشبختانه امسال16درصداز تعداد افرادی که دراثر سوانح رانندگی جان خود را از دست میدادند  کاسته شد.اگر همه ما قوانین رانندگی را رعایت کنیم واین قدر برای رسیدن  به مقصد عجله نکنیم , بازهم میتوان این امار را کاهش داد.

·        اخرین شیطنت رضا قرایی کی بوده است؟

دراین باره باید کتاب نوشت, دریکی دوجمله نمیگنجد.

·        یک پیام برای رضا قرایی که کمی هم شیطان است؟

کمی خوش قول تر باشد.

·        الان قویترین مرد ایران به دنبال جابه جا کردن چه چیزی است؟

میخواهم در دانشگاه ثبت نام کنم و ادامه تحصیل بدهم.باید کمی تغییر در زندگیم ایجاد کنم.

·        اگرقرار باشد به یک جزیره تبعید شوید, سه تا چیزی که باخود میبرید چیست؟

اول از همه ماشینم را با خودم میبرم...

·        به امید خدا انجا که دیگر تند نمیروید؟

احتمالا چون انجا کسی نیست که با او تصادف کنم, شاید کمی تند بروم اما حتما کمربند ایمنی میبندم تا اسیبی نبینم چون یک تصادف کوچک ممکن است باعث شودتا برای مدت طولانی از دنیای  ورزش کنار گذاشته شوم.همین چند روز ÷یش دست یکی از دوستان خوبم اقای دژبران که دارای مقام در مسابقات قویترین مردان ایران است در اثر تصادف قطع شد که خوشبختانه با موفقیت پیوند زده شد.

·        و به غیر از ماشین چه چیزهایی را میبرید؟

خانواده و لب تابم را هم با خود میبرم.

·        روزانه چند ساعت میخوابید؟

هفت تا هشت ساعت.

·        زندگی را چطور تعریف میکنید؟

ان را خیلی سخت نمیگیرم.

·        چه چیزی شمارا خوشحال میکند؟

اینکه خودم وخانواده ام در سلامت هستیم, برای من خیلی خوشحال کننده است و امیدوارم همه هم قدر سلامت خود را بدانند وان را حفظ کنند.

·        یک جوک تعریف کنید و ان را به زندگی رضا قرایی ربط دهید!

میگویند شخصی وارد رستوران شدو میخواست اورکت خودرا به جالباسی اویزان کندتادرراحتی کامل غذایش را بخورد اما میترسید که کسی اورکتش را بدزدد.فکر بکری به ذهنش رسید.روی یک کاغذ نوشت این اورکت متعلق به قویترین مرد ایران است .اگر جرات دارید , به ان دست بزنید سپس این فرد رفت وبا خیال راحت غذایش را خورد اما وقتی برگشت از اورکت خبری نبود اما یک جمله پشت همان کاغذ نوشته شده:اورکت شمارا دونده دو سرعت المپیک برد, اگر میتوانی بگیرش.

·        نتیجه اخلاقی از این داستان؟

اینکه قویترین مرد ایران بودن همه جا هم کاربرد ندارد و مهم تر از ان اینست که ادم پیشرو باشد و بتواند راهایی را پیدا کند که سریعتر به هدفش برسد و تصمیم درست بگیرد.

·        بزرگترین ویژگی رضا قرایی؟

صبور هستم و مهربان.

·        شبیه کدامیک از لوازم خانه هستید؟

من شبیه یخچال سایدبای ساید هستم همه جور خوراکی ای در شکم من پیدا میشود.

·        تیتری برای این گفتگو؟

قویترین مرد ایران مهربانترین.

منبع:روزنامه سلامت.اردیبهشت ماه1387

+ نوشته شده در  شنبه ۲ آبان۱۳۸۸ساعت ۲:۲۸ قبل از ظهر  توسط شاهین صفایی  | 

مهراب فاطمی...

مهراب فاطمی امسال در قویترین مردان ایران!

o        مگر خداحافظی نکرده بودی؟

خیر من هرگز خداحافظی نکرده بودم.طی دوسال گذشته سعی کردم به زندگی شخصی و خانواده ام برسم.در هر حال اولویت اول من خانواده و دوفرزندم است(یک دختر و یک پسر) طی این دو سال هم تمرین نسبی داشتم و همواره با مهدی شیر دل در ارتباط بودم  ولی تمریناتم جدی نبود.

o        آماده هستی با جوانان رقابت کنی؟

من در اوج روحیه و امادگی جسمانی هستم.فکر میکنم خیلی جاافتاده شده ام. به نظر من اوج این ورزش از سن 30سالگی شروع میشود.

رکوردهایی که میزنم خیلی عالی است.باتوجه به اینکه درحدود 70% آماده هستم ولی با راهنمایی ها و کمک مهدی شیردل وقتی به مرزصد در صد آمادگی برسم بهترین رکوردهای قویترین مردان را خواهید دید و امیدوارم امسال همه مدعیان را در کنار هم داشته باشیم.

o        کاردرکنار مهدی شیردل چگونه است؟

مهدی شیردل مثل یک محرک است.علم تمرین او بخصوص برای ورزشهای قدرتی بی نظیر است.به نظر موفقیت در کنار مهدی شیردل انکارناپذیر است.

o        مسابقات جهانی رادیدی؟نظرت چیست؟

مسابقات خوبی بود. دوست داشتم شرکت میکردم ولی فکر نمیکردم که به طور قطع برگزار شود واز طرفی وقت کافی برای اماده سازی نداشتم ولی به هر حال مسابقه خوبی بود وبچه ها خوب ظاهر شدند.

o        نظرخاصی برای مسابقات مردان اهنین دارید؟

تاوقتی که من مسابقه میدادم سعی میکردم وپیشنهاد میدادم که ایتم ها هرسال سنگین تر شود تابتوانیم به سطح جهانی نزدیک شویم ولی طی دوسال گذشته تفاوتی حاصل نشده .امیدوارم و پیشنهاد میدهم که مرحله فینال مسابقات قدرتی تر شود ودر همین ارتباط طرح های خودم را به مسئولین خواهم داد.

o        سخن اخر...

از مهدی شیردل تشکر میکنم چراکه اکثر اوقات فقط به خاطر وجود او رکوردهایم چند کیلو افزایش میابد.اویک دوست ویک مربی خوب برای من به حساب می آید.همچنین از مسئولین قویترین مردان وبه خصوص اقای افضلی نائب ریییس محترم فدراسیون که توجه ویژه ای به این رشته ورزشی دارند تشکر وقدردانی مینمایم.

مهدی شیردل:کاری به حاشیه نداریم.

o        چندوقت است بافاطمی کار میکنید؟

3سال است که با مهراب فاطمی کار میکنم.درحال حاضر برنامه ریزی منسجمی برای مسابقات مردان اهنین داریم و3ماه است که تمرینات ویژه ای را شروع کرده ایم .این برنامه ریزی باهمفکری و کمک مهدی فاطمی است.مهراب 5روز در هفته وبعضی از روزها دو یا سه بار در روز تمرین میکند.

تمرینات شما بسیار سخت است.ایا مهراب راضی است؟

او بسیار سخت تمرین میکند واصلا کوتاه نمیاید. درحال حاضر 70%امادست.مادر حال حاضر هم باوزنه تمرین میکنیم وهم روی ایتمها کار میکنیم.البته تمام ایتمها رانداریم.

o        وضیت مهراب را چگونه ارزیابی می کنید؟

نقطه ضعف آنچنانی ندارد.به نظر من او امسال بهتراززمان اوج گذشته خودش است.البته با وجود اینکه 70%امادگی دارد که اگر این امادگی به100%برسد مطمئن باشید مهراب جدیدی را خواهید دید.او انگیزه زیادی دارد والبته به مقام هم فکر نمی کند وبیشتردنبال یک رقابت خوب است.

o        مردان اهنین را چگونه ارزیابی می کنید؟

باوجود مهراب وحسین فاطمی , روح الله داداشی , نقدعلی اسماعیلی و دیگرقهرمانان این رشته فکر میکنم مسابقه ای درسطح بسیار بالا وبدون حاشیه پیشرو داشته باشیم.

o        درانتها سخنی دارید؟

از مسئولین وبخصوص آقای افضلی نائب رییس محترم فدراسیون بدنسازی وپرورش اندام تشکر می کنم.

 

 

منبع:بشیر _شماره1072 _سال بیستم_پنجشنبه 12دی1387 .

+ نوشته شده در  شنبه ۲ آبان۱۳۸۸ساعت ۲:۲۷ قبل از ظهر  توسط شاهین صفایی  | 

مصاحبه علی تبریزی

علي تبـريـزي: در ايران ارزشي براي پرورش اندام قائل نبودند

 به عشق ايران برگشتم 

 

علي تبريزي‌ هم اكنون بهترين بدنساز و پرورش اندام كار دنيا محسوب مي‌شود كه مي‌گويد: از اين پس تصميم گرفتم با عشق به مردم و ميهنم به نام ايران افتخارآفريني كنم.علي تبريزي از نابغه‌هاي پرورش اندام ايران و جهان محسوب مي‌شود كه در دو سال پياپي توانسته عنوان بهترين بدنساز دنيا را به خود اختصاص دهد. اين در حالي است كه او نخستين پرورش اندام كار دنيا است كه اين عنوان را براي دو بار پياپي به خود اختصاص مي‌دهد. وي پس از اتمام قرارداد چهار ساله‌اش با كميته ملي المپيك قطر، اكنون چهار ماه است كه به ايران بازگشته و در قالب تيم ملي پرورش اندام ايران افتخار آفريني مي‌كند:
آقاي تبريزي، شما چند سال پيش و در حالي كه عنوان چنداني در سطح جهان و آسيا نداشتيد به قطر رفتيد و زير پرچم اين كشور در مسابقه‌هاي بين‌المللي حاضر شديد. چه مسايلي آن زمان باعث شد تا شما چنين تصميمي بگيريد؟
همان گونه كه مطلع هستيد، متاسفانه در گذشته بدنسازي و پرورش اندام زير نظر فدراسيون وزنه‌برداري اداره مي‌شد و نبود فدراسيون مستقل باعث مي‌شد تا ما با مشكل‌هاي زيادي مواجه شوم. آن زمان ارزشي براي ما قائل نبودند. برخوردهاي ناصحيحي با ما مي‌شد. به ما بي‌اعتنايي مي‌كردند. بلاتكليف بوديم. هر ساله براي رقابت‌هاي بين‌المللي آماده مي‌شديم اما به دلايل مختلف نمي‌توانستيم در رقابت‌ها حاضر شويم. مجموع اين ها باعث شده بود تا يك سري از اين ورزش كنار بروند. يك سري ديگر هم مانند من تصميم گرفتند تا ادامه‌ ورزش قهرماني‌شان را در كشوري ديگر دنبال كنند.
يعني اكنون فكر مي‌كني كه وضعيت خيلي بهتر شده و فدراسيون پرورش اندام مي‌تواند نيازهاي ورزشكاران خود را برطرف كند؟‌
فدراسيون ايران روند رو به جلويي داشته است. ما پيش از اين در آسيا صاحب كرسي نبوديم اما دو ماه پيش توانستيم قهرمان آسيا شويم. من در 100 كيلوگرم اول شدم روز هفدهم آبان هم كه گذشت با لطف خدا علاوه بر اين كه در مسابقه‌هاي جهاني بحرين در وزن 90 كيلوگرم به مدال طلا رسيدم براي دومين بار عنوان بهترين بدنساز جهان را به خودم اختصاص دادم. اين در حالي است كه براي اولين بار يك ورزشكار اين افتخار را كسب كرده بود. هيچ‌كس در دنيا نتوانسته دو بار پشت سر هم اين عنوان را كسب كند. تيم كشورمان هم براي اولين بار بود كه به عنوان نايب قهرماني جهان دست يافت و اين افتخارها به دليل و جود يك فدراسيون مستقل است.
آيا اكنون كه به ايران برگشته‌اي مشكلات حل شده و راضي هستي؟
من چهار سال در قطر بودم اگر همين افتخارهايي كه در ماه‌هاي اخير براي ايران كسب كرده‌ام در قطر كسب مي‌كردم 400 هزار دلار پاداش مي‌گرفتم، اين مساله به غير از هزينه‌هاي آماده‌سازي‌ و رفاهي‌ زندگي‌ام بود. من سالانه براي حضور در يك رقابت بين‌المللي چيزي بين 50 تا 60 ميليون تومان هزينه مي‌كنم كه در ايران شايد بخشي از آن را هم به سختي بتوانند به من بدهند. با اين حال از برگشتنم راضي هستم. قطري‌ها مي‌خواستند كه من بار ديگر با آنها تمديد كنم اما، به عشق مردم و ملتم دعوت ايران را پذيرفتم و دوباره به كشورم بازگشتم.
فكر نمي‌كني كه در بخش همگاني و عمومي پرورش اندام استفاده از داروهاي غير مجاز بسيار زياد شده و جوانان مي‌خواهند با سهولت بيشتري به جايگاهي كه تو اكنون داري برسند؟‌
من فكر مي‌كنم كه موضوع دوپينگ در همه‌ رشته‌هاي ورزشي است اما، در پرورش اندام با توجه به اين كه تعداد باشگاه‌هاي بيشتري دارد و ورزشكاران آن در چشم هستند بيشتر اين موضوع به چشم مي‌آيد در تيم‌هاي ملي ما پاك هستيم به صورت حرفه‌اي از ما نمونه‌هاي دوپينگ مي‌گيرند چه در داخل مسابقه و چه در خارج مسابقه وضعيت ما به قدري خوب بود كه ما مدال تيم پاك آسيا را به خود اختصاص داديم. اما در بحث عمومي من فكر مي‌كنم كه جوان‌ها بايد صبر و حوصله‌ بيشتري داشته باشند و براي هدف‌شان تلاش كنند. برخي مي‌خواهند ره 100 ساله را يك شبه بروند من 19 سال زحمت كشيدم كه تا به اين جايگاه رسيدم و 10 سال است كه در رده‌ بين‌المللي قهرمان هستم.

دبير فدراسيون پرورش اندام:

ايران قدرت اول آسيا در رشته پرورش اندام است

احمد بلاسي، دبير فدارسيون پرورش اندام در گفتگو با خبرنگارباشگاه خبرنگاران با بيان اين مطلب افزود: با توجه به اينكه تيم ملي پرورش اندام در سال جاري توانست مقام قهرماني آسيا را كسب كند و در مسابقات جهاني بحرين موفق به كسب نائب قهرماني جهان شديم، در حال حاضر يكي از تيم هاي برتر جهان و قدرت اول آسيا در رشته پرورش اندام محسوب مي شويم.

وي تصريح كرد: با توجه به اينكه از سال 83 از فدراسيون وزنه برداري جدا شديم و رشته پرورش اندام داراي فدراسيون مستقل شد، در سالهاي اوليه با مشكلات مختلف مالي مواجه بوديم و حتي اعزام ورزشكاران به مسابقات مختلف با هزينه شخصي انجام مي گرفت و يا در بعضي مواقع ورزشكاران اعزام نمي شدند و خودم كه در آن زمان رئيس كميته پرورش اندام بودم، از نزديك شاهد تمام اين مشكلات بوده ام ولي خوشبختانه طي چند سال اخير با پيشرفت هاي چشمگيري كه در اين فدراسيون انجام گرفت، توانستيم از نام ايران در مسابقات مختلف آسيايي و جهاني دفاع كنيم و علاوه به اعزام كامل تيم ها توسط سازمان و فدراسيون، ورزشكاران بتوانند فقط به قهرماني فكر كنند.

بلاسي گفت: مهمترين برنامه فدراسيون ميزباني مسابقات 2009 آسيايي پرورش اندام است و اميدوارم بتوانيم ميزبان شايسته اي براي اين مسابقات مهم باشيم و در اين مسابقات به مقام قهرماني دست پيدا كنيم./

+ نوشته شده در  شنبه ۲ آبان۱۳۸۸ساعت ۲:۲۵ قبل از ظهر  توسط شاهین صفایی  | 

عکسهایی از مسابقات جهانی رضاقرایی

ycdjdgr5uqm067791t7p.jpg                 nqhku7uni3d0i0i1z76.jpg

 

rjveusgibtxl512cwja5.jpg                  oa4b701zpgrtaylz0z68.jpg

tugvdwffeo7kxodqxtq.jpg                 muc4jh4ccuqownrnina.jpg

 

ywdvukbw8e5mb45vuj7b.jpg              9vo96y07plwbqlahhfu.jpg

 

وامیرقرایی:

qvd6hncjscvv3ghp5ple.jpg         8iz3za9hek1445unxd2x.jpg

 

 

+ نوشته شده در  شنبه ۲ آبان۱۳۸۸ساعت ۲:۲۰ قبل از ظهر  توسط شاهین صفایی  | 

گپی با برادران قرایی...

سلسله جبال عضله...


اگر می‌خواهید آن‌ها را به یك میهمانی دعوت كنید، پیش از هر كاری مطمئن شوید كه ساختمان منزلتان ضد زلزله باشد. شوخی نیست، شما با هزار كیلوگرم عضله طرف هستید.رضا قرایی و دو برادرش پس از قهرمانی در مسابقات قوی‌ترین مردان ایران به همشهری جوان آمدند.
اگر می‌خواهید آن‌ها را به یك میهمانی دعوت كنید، پیش از هر كاری مطمئن شوید كه ساختمان منزلتان ضد زلزله باشد. شوخی نیست، شما با هزار كیلوگرم عضله طرف هستید. البته این تمام مشكل شما برای پذیرایی از آن‌ها نیست. شما باید فكر بار گذاشتن یك دیگ غذا هم باشید تا بتوانید آن‌ها را سیر كنید.
رضا قرایی شناخته‌شده‌ترین عضو این خانواده است كه امسال توانست در مسابقات «مردان آهنین»، لقب قوی‌ترین مرد ایران را از آن خود كند. البته در آن مسابقات داداش بزرگ‌ترش، امیر و داداش كوچك‌ترش، حمید هم بودند.
پدر و مادرشان دنبال فرزند دختر بودند. برای همین اصلا عجیب نبود كه پنج مرتبه شانسشان را امتحان كنند و هر پنج بار صاحب پسر بشوند. آن‌ها با این كارشان خدمت بزرگی به ورزش ایران كردند وگرنه نیمی از جذابیت مردان آهنین از بین می‌رفت.
امیر، بزرگ‌ترین فرزند خانواده قرایی‌ها متولد۱۳۵۷ است. پس از آن رضا كه ۵۹ به دنیا آمده، دومین بچه خانواده به حساب می‌آید و حمید متولد۶۴، ته‌تغاری قرایی‌هاست. البته آن‌ها دو داداش دیگر هم دارند. «علیرضا قرایی» كه كشتی‌گیر ۱۲۰ كیلوگرم است و «صادق قرایی» كه می‌خواهد در سال‌های آینده خودش را به استاندارد مردان آهنین برساند.
آغاز كار آن‌ها در بدنسازی، برای خودش داستان جالبی دارد. رضا می‌گوید: « چند ماهی كشتی ‌گرفتم ولی آخرش فرار كردم و رفتم سمت ورزش‌های رزمی. كیك بوكسینگ را دوست داشتم.
چند سالی كیك بوكسینگ كار كردم و همراهش بدنسازی هم می‌كردم تا بالاخره سال۷۹ آمدم توی بدنسازی و پاور لیفتینگ كار می‌كردم». البته امیر هم مدتی، كشتی‌گیر بوده و از سال۷۳، وقتی رضا برای كیك بوكسینگ، بدنسازی می‌كرد او هم برای كشتی می‌رفت باشگاه بدنسازی.
تا این‌كه مینیسك پایش به مشكل می‌خورد و كشتی را می‌بوسد و می‌گذارد كنار؛ هر چند كه انتخاب آن‌ها هیچ تناسبی با ژنتیك و رگ و ریشه‌شان نداشت. پدرشان فقط هفتاد كیلوگرم وزن داشت و راننده ترانزیت بود.
مادرشان هم زیر ۶۰ كیلوگرم. برای سر درآوردن اصلیت‌شان هم باید از امیر كمك گرفت: «سه چهار تا رگ و ریشه داریم. یكی از مادربزرگ‌هایم تبریزی است و آن یكی مادربزرگم همدانی. پدر و مادرم هر دو تا تهران به دنیا آمده‌اند، اما در اصل ما را باید همدانی حساب كنید. ما ترك همدانی هستیم».
● هشت وعده غذا در شبانه‌روز
احتمالا كمتر كسی جرأت كند خانواده قرایی را به یك میهمانی دعوت كند؛ پنج تا داداش روی هم، بالای هفتصد كیلوگرم هستند. سنگین‌ترینشان رضاست با ۱۴۵ كیلوگرم وزن و سبك‌ترین‌شان امیر با ۱۱۰ كیلوگرم. حالا پیش خودتان حساب و كتاب كنید كه برای سیر كردن آن‌ها چقدر باید غذا بپزند.
البته خودشان اعتراف می‌كنند كه در هر وعده غذایی، كم می‌خورند. «این‌جوری نیست كه ما توی هر وعده دو سه تا دیس برنج بخوریم. بیشتر از یك دیس نمی‌خوریم. البته وعده‌های غذایی ما زیاد است. روزی هشت نه وعده غذا می‌خوریم»!
نباید از قلم انداخت آن‌ها در دو سه وعده از غذای روزانه‌شان مكمل‌های غذایی می‌خورند و در باقی وعده‌ها، غذای ایرانی را ترجیح می‌دهند. با این حساب، كار مادر خانواده قرایی، درآمده.
هر ساعت از روز باید یك دیگ غذا سر اجاق باشد تا بچه‌ها بتوانند غذایشان را سر وقت بخورند. انگار ما در خانواده قورمه‌سبزی و كشك بادمجان را عالی می‌پزد.
البته رضا اضافه می‌كند كه: «مادرم هفته‌ای یك بار توی خانه غذا می‌سوزاند». و امیر كلی خواهش و تمنا كه این را ننویسید وگرنه تا چند روز قهر می‌كند و غذا نمی‌پزد و ما گرسنه می‌مانیم. آن‌ها باید بیشتر گوشت سفید بخورند كربوهیدرات هم لازم دارند و البته میوه‌جات.
رضا شوخی می‌كند: «كلا آدمخواریم!» برخلاف آماتورها كه تصور می‌كنند با خوردن سفیده تخم‌مرغ و سیب‌زمینی آب‌پز می‌شود به هیكل آن‌ها رسید. هیچ‌كدام از آن‌ها سفیده تخم‌مرغ نمی‌خورند، فقط به خاطر آسیبی كه به كبد می‌زند.
امیر و رضا و حمید هر سه تا دیپلم درس خوانده‌اند و بعد ول كرده‌اند، آمده‌اند سراغ ورزش. هر سه تا هم اعتراف می‌كنند كه اگر پدرشان راننده تریلی نبود و نمی‌توانست خرجشان را بدهد به جایی نمی‌رسیدند.
الان آن‌ها به طور متوسط ماهی یك میلیون تومان پول برای تغذیه‌شان هزینه می‌كنند كه تا چند سال پیش این پول از جیب پدرشان خرج می‌شد. اما الان درآمدی كه آن‌ها دارند، حسابی جبران آن سال‌ها را می‌كند.
باوركردنی نیست ولی برادران قرایی، بالای ۱۲۰۰ شاگرد دارند. سه تا باشگاه در غرب تهران دارند و البته یك مركز مشاوره كه بدنسازها آن‌جا می‌روند و از قرایی‌ها برنامه غذایی و تمرینی می‌گیرند.
آن‌ها مكمل‌های غذایی را ازخارج از كشور وارد می‌كنند و حتی در سایت‌های اینترنتی آمده كه «مكمل ورزشی برادران قرایی» به بازار آمده؛ هر چند كه آن‌ها این خبر را تكذیب می‌كنند. لباس‌های بدنسازی را نیز وارد می‌كنند و البته از تجهیزات بدنسازی هم غافل نیستند.
به هر حال، برخلاف محراب فاطمی كه سرمایه‌اش را به یك شركت سرمایه‌گذار در بورس داده، قرایی‌ها دنبال سرمایه‌گذاری در بدنسازی هستند. آن‌ها به قدری جدی شاگردهایشان را تمرین دادند كه دو نفر از آن‌ها امسال در مسابقات «مردان آهنین» شركت كردند. حمید كرمانی و حبیب‌الله كریمی هم كه در مسابقات بودند، چند سالی است شاگردی برادران قرایی را می‌كنند.
● احتیاجی به جك نیست!
با وجود این‌كه برخی از ورزشكاران خوشنام مسابقات و مردان آهنین، كلی جای بخیه چاقو روی بدنشان دارند و حتی پارسال سه نفر از آن‌ها در جریان یك زورگیری بازداشت شدند، اما برادران قرایی، هیچ تمایلی به زد و خورد و دعوا ندارند.
آن‌ها كتمان نمی‌كنند كه هر چند وقت یك بار یكی از دوستان سراغشان می‌آید و التماسشان می‌كند تا بروند جایی و گرد و خاك كنند. اما آن‌ها نمی‌روند و اگر هم بروند كاری می‌كنند كه دو طرف با ماچ و بوسه با هم آشتی كنند.
البته باز هم برای آدم ابهام پیش می‌آید كه آن‌ها با این هیكل و این همه عضله، چطور همیشه اعصابشان را كنترل می‌كنند و با كسی دعوا نمی‌كنند. رضا می‌گوید: «در موقعیت دعوا قرار نمی‌گیریم. اصلا كسی با ما درنمی‌افتد كه دعوایمان بشود. مثلا خود شما می‌آیید با من دعوا كنید؟ مسلما نمی‌آیید.
می‌دانید كه نباید با این آدم‌ها دعوا كرد. برای همین ما كمتر از آدم‌های عادی تو موقعیت دعوا هستیم». امیر هم یك چیز بامزه اضافه می‌كند: «ما آن‌قدر توی تمرینات زور می‌زنیم كه دیگر هیچ زوری برایمان نمی‌ماند تا دعوا كنیم! ما همیشه دنبال این هستیم كه مردمدار باشیم.
این مردمداری به نفع خودمان تمام می‌شود». خاطره‌ای كه امیر از دوران بچگی خودش دارد از آن خاطراتی است كه مجبورش می‌كند هیچ‌وقت با دیگران بد برخورد نكند. در آن سال‌ها كه امیر كشتی می‌گرفت، انگار یك روز علیرضا رضایی هم توی باشگاه آن‌ها تمرین می‌كرد.
بعد از تمرین امیر قرایی كه می‌رود برای دوش‌گرفتن، می‌بیند صابون نیاورده و در عرض یك چشم به هم زدن می‌بیند كه علیرضا رضایی صابون خودش را می‌دهد تا امیر دوش بگیرد. همین خاطره ظاهرا بی‌اهمیت كاری كرده كه دیگر هیچ برخورد بدی بین آن‌ها و مردم عادی دیده نشود. آن‌ها هر روز چند پیشنهاد عكس یادگاری و امضا دارند كه به تمامشان جواب مثبت می‌دهند.
رضا، ماكسیما دارد و برای همین می‌توان به راحتی او را پشت فرمان ماشین تصور كرد. امیر هم سوار زانتیا می‌شود ولی نكته عجیب و غریب، ماشین حمید است. او با ۱۳۷ كیلوگرم وزن پراید دارد.
«صندلی‌های عقبش را برداشتم تا جا بشوم.» البته او با ماشین خودش نیامده بود وگرنه نگاه می‌كردیم تا بفهمیم شوخی می‌كند یا جدی می‌گوید. آن‌ها یك ماجرای جالب دیگر هم دارند و آن برمی‌گردد به روزهایی كه فراموش می‌كنند در صندوق عقب ماشینشان جك بگذارند.
تا حالا چندبار این اتفاق افتاده و آن‌ها توی جاده پنچر كرده‌اند. راه‌حل برادران قرایی برای حل این مشكل بسیار ساده است. یكی از داداش‌ها ماشین را بلند می‌كند و آن یكی تایر را عوض می‌كند. قرایی‌ها دیگر به «ژان وال ژان» بازی در خیابان‌های تهران هم عادت كرده‌‌اند.
هروقت می‌بینند كه ماشینی توی جوی افتاده می‌روند برای كمك. در زمستان‌ها هم ماشین‌هایی كه توی برف گیر می‌كنند، می‌توانند دست به دعا ببرند تا یكی از برادران قرایی از آن‌جا بگذرد و ماشینشان را از برف بیرون بیاورد.
سنگین‌ترین ماشینی كه تا حالا رضا قرایی از زمین بلند كرده، یك تویوتای دوكابین باری بوده كه البته در مسابقات آن را از روی زمین برداشت. او یك‌بار هم گاری ۱۵۵۰ كیلوگرمی‌ای را در مسابقات جهانی كه در برزیل انجام شد، كشید و حتی ركورد جهانی این ماده را مال خود كرد.
● قرایی‌ها - فاطمی‌ها
هر كسی كه حتی نام خانواده قرایی را شنیده باشد، در جریان رقابت بین قرایی‌ها و فاطمی‌ها هم هست.
بالاخره وقتی خانواده فاطمی، محراب را رو می‌كند و خانواده قرایی، رضا را و این دو نفر با اختلاف زیادی با دیگران برسر عنوان قوی‌ترین مرد ایران باهم رقابت می‌كنند، كار به جای باریك هم كشیده می‌شود.
ماجرا وقتی علنی شد كه در مسابقات دو سال پیش، در كیش یكی از دوستداران رضا قرایی با محراب فاطمی درگیر شد و حتی كار به چاقو هم كشید. جراحت‌ها به حدی بود كه محراب آن مسابقات را با پانسمان روی صورت به پایان برد.
پس از آن دیگر هیچ‌وقت رضا قرایی و محراب فاطمی باهم در مسابقات قوی‌ترین مردان ایران شركت نكردند. كار به جایی رسید كه در مسابقات، یك‌سال برادران فاطمی كنار می‌كشیدند تا قرایی‌ها شركت كنند و سال آینده برادران قرایی كنار می‌كشیدند تا فاطمی‌ها حضور داشته باشند.
اما رضا قرایی، این ماجرا را تكذیب می‌كند، «این‌جور نبوده كه ما به خاطر مشكل با هم در مسابقات شركت نكنیم. آن دو سه مرتبه‌ای كه من در مسابقات نبودم، به خاطر تمریناتی بود كه برای مسابقات قوی‌ترین مردان جهان انجام می‌دادم.
آن مسابقات هم در فروردین و اردیبهشت بود و من مجبور بودم یكی از آن‌ها را انتخاب كنم». باوجود این امسال هم كه هر سه برادر قرایی بودند، نه حسین فاطمی در مسابقات بود، نه مهدی. محراب هم كه داور شده بود: «من نمی‌دانم آن‌ها برای چی شركت نكرده بودند. ولی مطمئن باشید كه دیگر آن مشكلات حل شده.
الان ما باهم رفیق هستیم. البته قبول دارم كه یك رقابتی بین ما وجود دارد ولی این رقابت كاملا سالم است. ما الان جوری هستیم كه به ما می‌گویند استقلال و پرسپولیس». البته در این رقابت، پرسپولیس برای رضاست. او یك پرسپولیسی تمام‌عیار است.
رضا پارسال با نام «پرسپولیس» در مسابقات جهانی «مردان آهنین» شركت كرد: «پیش از آن مسابقات، آقای انصاری‌فرد به من این پیشنهاد را داد و به خاطر این‌كه من پرسپولیسی بودم آن را قبول كردم».
البته بعد از این‌كه رضا از رقابت به تهران برگشت در حاشیه اولین كنفرانس مطبوعاتی مصطفی دنیزلی در ایران، رضا قرایی هم حاضر بود و به سؤالات خبرنگاران جواب داد. در آن كنفرانس انصاری‌فرد از رضا قرایی تقدیر كرد.
البته رضا پس از قهرمانی در رقابت‌های امسال با یك پیشنهاد جذاب دیگر هم مواجه شده. یك كارگردان كه رضا اسمی از او نمی‌برد، پیشنهاد بازی در یك فیلم سینمایی را به قوی‌ترین مرد ایران داده. نقش اول آن فیلم برای قرایی كنار گذاشته شده، هرچند كه او هنوز جواب نهایی را به آن‌ها نداده.
● هفدهمین قدرت دنیا!
رضا قرایی امسال برای دومین‌بار، لقب قوی‌ترین مرد ایران را مال خود كرد. پیش از این یك‌بار هم در سال ۸۳، او توانست در مسابقاتی كه در شهرك سینمایی غزالی برگزار می‌شد، قهرمان شود. اما این تنها افتخار رضا قرایی نیست.
بزرگ‌ترین افتخار او شاید حضور در رنكینگ جهانی «مردان آهنین» ‌باشد. در بین صد مردی كه در رنكینگ جهانی این ورزش هستند، ایران تنها یك نماینده دارد كه آن هم رضا قرایی است. گویا او یك مرتبه در تورنمنت دبی، مقام آورده و پس از آن توانسته مجوز شركت در مسابقات جهانی مردان آهنین را به دست آورد.
مسابقات قوی‌ترین مردان جهان شباهت زیادی به مسابقات فرمول وان دارد. در هر ماه یك مسابقه در یك كشور انجام می‌شود كه ورزشكاران حاضر در رنكینگ صدنفری، می‌توانند در آن‌ها شركت كنند. این مسابقات بیش از پانزده مرتبه در كشورهای مختلف برگزار می‌شود و لزومی ندارد در تمام مسابقات، هر صد نفر حضور داشته باشند.
در پایان سال براساس ركوردهایی كه این صد نفر در این مسابقات زده‌اند، رده‌بندی می‌شوند. در سال ۲۰۰۶ رضا در چند دوره از این مسابقات شركت كرد و در پایان سال در بین صد ورزشكار توانست هفدهمین مرد آهنین دنیا بشود.
او تا هر وقت كه دلش بخواهد در مسابقات جهانی مردان آهنین باشد، مجوز شركت در آن را دارد ولی اگر در عرض یك‌سال در هیچ رقابتی حضور پیدا نكند، احتمال خارج‌شدن از رنكینگ جهانی قوی‌ترین مردان جهان وجود دارد.
به‌هرحال صداوسیما تا حالا سعی نكرده مسابقاتی كه رضا قرایی در آن شركت می‌كند را بخرد وگرنه تماشاگران تلویزیونی می‌توانستند رقابت او با مردان عضلانی اسكاندیناویایی را ببینند؛ رقابتی كه رضا چندان هم در آن دست و پا بسته نیست. او پارسال در مسابقاتی كه در چین برگزار شد، توانست بین هفده ورزشكار به مقام سوم برسد.

مهدی امیرپور
گزارش: همشهری آنلاین
__________________
+ نوشته شده در  شنبه ۲ آبان۱۳۸۸ساعت ۲:۱۵ قبل از ظهر  توسط شاهین صفایی  | 

گفت و گو با فاطمی ها...

گفت وگوى ما سر ساختمان در حال ساخت برادران فاطمى اتفاق مى افتد. پدرشان هم مشغول كار است و مهدى و على و حسين هم ايستاده اند. مهراب ديرتر مى رسد و خلاصه بحث ما گل مى اندازد. به نيمه هاى گفت وگو كه مى رسيم يك دبستان پسرانه در همان حوالى تعطيل مى شود. بچه ها مى ريزند سر مهراب و بقيه فاطمى ها كه امضا بگيرند و سؤال هاى هميشه... «دعوا مى كنيد؟»، «چى مى خوريد؟»، «مى تونى ماشين رو بلند كنى؟» و...
با دغدغه هاى خودم شروع نكردم ولى سعى كردم با همان ها به سمت پايان گفت وگو بروم هر چند كه بدون تعارف بايد گفت مطرح كردن آنها قدرى دلهره آور بود مبادا كه سوءتفاهمى پيش بيايد مثل اينكه بپرسم آدم دو سال روى بدنش كار مى كند كه بازويش بشود فلان قدر بعد برود همان بازو را نمايش بدهد «كه چى؟». به هر حال حساب عشق و علاقه كه مى شود، هر نوع ديدگاه و تلاشى لباس وجاهت مى پوشد. برادران فاطمى در جواب اين دست سؤال هاى من، صبورانه تنها از علاقه شان صحبت كردند.

256092.jpg

> حتماً شما براى جواب دادن، پيشكسوتى را رعايت مى كنيد...
حسين: بله، صددرصد.
> آقا مهدى! اگر شما در اين رشته نمى آمديد، امكان داشت كه بقيه برادرها هم نيايند؟
مهدى: احتمالش زياد بود.من خب خيلى به اين رشته ها - پاورليفتينگ و قويترين - علاقه داشتم. حسين شايد ۱۰ سالش بود كه من فعاليت مى كردم. من متولد ۱۳۵۰ هستم. تقريباً به نوعى من و مهراب پايه گذار اين رشته در ايران بوده ايم. براى اولين بار در قهرمانى كشور شركت كرديم و اولين نفراتى بوديم كه به مسابقات آسيايى ۲۰۰۰ ازبكستان رفتيم.
> چه مقامى آورديد؟
مهراب: هم مهدى سوم شد، هم من.
مهدى: آن موقع فدراسيون مجزا نداشتيم. هزينه هاى سفر را خودمان پرداخت مى كرديم. خيلى دردسر داشت...
>بدون سازمان خاصى كه نمى شود...
مهدى: زير نظر فدراسيون وزنه بردارى بوديم. دعوتنامه در اينترنت آمد، اعلام آمادگى كرديم. كارهاى ويزا و اعزام و حتى ارز دولتى و... را خودمان انجام داديم. به خاطر علاقه اى كه داشتيم، سختى ها مهم نبود. مى خواستيم پيشرفت كنيم.
> الآن كه ديگر مجزا شده ايد...
مهدى: چهار سال اتحاديه داشتيم كه خود من رئيس آن بودم ولى در سال ۱۳۸۵ (امسال) فدراسيون مجزا به ما داده اند؛ «فدراسيون پرورش اندام، پاورليفتينگ و قويترين مردان.» آقاى پورعليفر، افضلى و يزدان راد و خود آقاى خودنگار خيلى زحمت كشيده اند؛ براى مسابقه امسال هم غير از فدراسيون، شبكه۳ خيلى زحمت كشيد؛ آقاى پورمحمدى و آقاى زمانى. در مسابقات امسال نظارت خوبى بود و كم و كسرى ورزشكاران به سرعت رفع مى شد.
> مسابقات بعدى كجاست؟
مهدى: مسابقات آسيايى كره جنوبى. البته غير از تيم فدراسيون، يك تيم هم اتحاديه دارد. ما جذب فدراسيون شده ايم، اميدواريم ورزشكاران ديگر هم اختلافات را كنار بگذارند تا به يك تيم واحد برسيم.
> امكان دارد شما يك روز رئيس فدراسيون شويد....
مهدى: من دنبال پست و مقام نيستم. من در كار ساختمان هستم. در كنار اين شغل آزاد، مربيگرى مى كنم، مغازه پوشاك ورزشى و باشگاه هم هست ولى خيلى آپارتمان سازى را دوست دارم...
> خيلى جالب است. چرا؟
مهدى: ۴۰ سال است كه شغل پدر ما همين بوده.
> اهل كجا هستند؟
مهدى: ما همه متولد تهران هستيم ولى بابا، عشاير بين ساوه و همدان بوده اند. من از ۱۰ سالگى پيش پدرم بوده ام. شغل اصلى ما اين است. ما مديريت اين كار را داريم و سرمايه اى هم هست كه بتوانيم در ده، پانزده واحد آپارتمان بسازيم. از نظر استحكام هم...
> براى اينكه بتون ها را تست كنيد، زورآزمايى نمى كنيد؟ مشتى... لگدى...
مهدى: مشت و لگد كه كار ما نيست، ولى ما محكم مى سازيم. با ضربه هم نمى شود تست كرد، اگر روى سقف راه بروى و بلرزد، مشكل دارد.
> با اين توصيف درآمد مكفى داريد...
حسين: خب خرج مان هم بالاست.
مهدى: پرورش اندام، ورزش پرخرجى است؛ خصوصاً وقتى بخواهى به صورت حرفه اى به آن بپردازى. خود من كلى از زندگى عقب افتاده ام. مكمل هاى ورزشى و... گران هستند.
حمايت هاى پدرمان خيلى كمك مان كرد. براى همين سعى كرديم كار ساختمان را داشته باشيم كه حداقل از زندگى مان عقب نيفتيم.... خود من سه مدال آسيايى، يكى جهانى و ۱۲ تا كشورى دارم ولى آخرش به درآمد احتياج است.
> راجع به خرج خوراك صحبت كنيم...
مهدى: البته خيلى هم شايعه مى كنند. وعده هاى غذاى ما نسبت به آدم معمولى حدود ۱‎/۵ برابر است.
> ولى تعداد دفعات آن در روز بيشتر است...
مهدى: بله. مثلاً من دو، سه تا سفيده تخم مرغ با نان براى صبحانه مى خورم. حدود ساعت ۱۰ يك غذاى سبك مى خورم. نهار مثلاً يك بشقاب برنج با ۱۵۰ گرم گوشت. قبل از تمرين پروتئين آماده (مكمل ورزشى) با كراتين و لگوتأمين، بعد از تمرين پروتئين خيلى جزئى و شام هم حاضرى...
> پس هزينه بالايى بايد بپردازيد؟
مهدى: بالاخره هر كه طاووس خواهد جور هندوستان مى كشد.
> پس اين ورزش، ورزش پولدارهاست... واقعاً اتفاق مى افتد كه كسى طاووس مى خواهد ولى براى رسيدن به هندوستان تنها جور نيست كه بكشد. ظاهراً كسانى كه درآمد پايينى دارد، اصلاً نبايد بيايند...
مهراب: دقيقاً همين طور است. البته همه مى توانند به اين ورزش بيايند ولى بعيد است كه بتوانند ادامه دهند. واقعاً هزينه هاى سنگينى دارد. البته كسى كه علاقه دارد، اگر ادامه بدهد و موفق شود مى تواند اسپانسر بگيرد.
مهدى: البته يك نفر هم پولش را برمى دارد و مى رود كافى شاپ. يكى ديگر مى رود با ماشين اش، خيابان هاى تهران را گز مى كند.
> با مقوله هاى بى هدف كه كارى نداريم. شما به هر حال و به قول خودتان هدفمند هستيد...
مهدى: به هر حال علاقه است ديگر...
حسين: يك موقع مى بينى يك نفر مى رود ساختمان پلاسكو يك كفش كتانى مى بيند ۱۵۰ هزار تومان، بى معطلى ۱۵۰ هزار تومان را مى دهد و مى خرد ولى مى آيد باشگاه و مثلاً يك پروتئين برمى دارد ۳۰ هزار تومان، آقا زورش مى آيد ۳۰ هزار تومان را بدهد. عشقش را ندارد براى بدنش خرج كند.
> به هر حال من فكر مى كنم اصلاً اين عشق، آگاهانه نيست. بگذريم چقدر خرج هر كدامتان مى شود؟
مهدى: تقريباً يك ورزشكار خيلى خوب در ماه حدود ۳۰۰ هزار تومان خرج دارد.
> شده مثلاً حسين براى اين هزينه با مشكل مواجه شود؟ (مى خنديم)
حسين: والله داداش اينا يك مغازه دارند. من هر چى بخواهم از مغازه برمى دارم. هر چى درآوردم مى دهم، هر چى هم نشد مى گويم خداحافظ! (مى خندد)
> اگر برادرها نبودند چه كار مى كردى؟
(با خنده و اشاره به پدرش) يقه حاجى را مى گرفتيم.
> اگر بابا نبود و از ابتدا تأمين تان نمى كرد، اين رشته را ادامه مى داديد؟
مهراب: فكر نمى كنم. شما خودت از هزينه هاى زندگى در تهران خبر دارى. اگر نمى توانستم ادامه دهم، كشتى را ادامه مى دادم. نفس و قدرت و استقامت مى خواهد كه ما داريم. مى ماند فنون كه مى شود ياد گرفت. مدتى شاگرد منصورخان برزگر بودم. همان روز اول مرا انداخت با عباس جديدى. دو، سه تا پوئن هم توانستم بگيرم. به ليگ يك هم رفتم. به اردو هم دعوت شدم ولى خيلى علاقه نداشتم.
> بسيار خوب. راجع به مراحل مسابقه صحبت كنيم. من فكر مى كنم طراحى اين مرحله ها خيلى حساب شده و استاندارد نيست. امكان آسيب خيلى بالاست...
حسين: يك ايراد، تعداد آيتم ها بود. در مسابقات جهانى، هر ورزشكار تا فينال حدود ۱۲ آيتم مى زند، ولى در اين رقابت ها ۲۰ تا آيتم بود. صدا و سيما از خودش سه، چهار تا آيتم گذاشته بود.
>چرا؟ فكر كارشناس نيست كه نظارت كند؟
حسين: خب برنامه بايد قشنگ تر شود...
> سلامت ورزشكاران چى؟ شما نمى گوييد اين كار اصولى نيست؟
مهدى: من و فرامرز كه آيتم ها را چك مى كرديم، به لحاظ فنى مشكلى نديديم. البته ۷۰۰ تا آيتم داريم ولى نبايد در يك مسابقه ۱۳ تا آيتم بيشتر داشته باشيم. البته بعضى از آيتم هايى هم كه اضافه شده بود زياد سخت نبود، مثل پرتاب وزنه ولى سه گانه هايى كه دويدن داشت مثل الوار، خيلى مشكل بود. مهراب در تمرين ۳۶۵ كيلو ليفت كرده بود، ولى در فينال ۳۵۰ ليفت كشيد. اين افت ركورد به خاطر خستگى از زيادى آيتم ها بود؛ عضله ها تحليل مى رود.
> البته مهراب كه افت ركورد و... برايش مطرح نيست. ماشاالله خيلى زور دارد...
مهدى: مهراب واقعاً يك استثناست. ۷ سال است قهرمان مى شود. قدرت بدنى اش خدادادى است.
> آقا مهراب! خودت هم همين حس را دارى.
مهراب: خودم هم احساس مى كنم. البته تمرين و... هم دخيل بوده ولى انگار لطف خدا خيلى بيشتر شامل حالم شده است. به هر حال كسى كه هفت دوره قهرمان مى شود و آسيب نمى بيند و... و۰اقعاً از لطف خداست. ان شاءالله كه بنده خوبى باشم.
> راجع به آسيب آيتم ها صحبت مى كرديم...
مهدى: ما قبلاً از شروع هر آيتم به همه بچه ها، ايمنى اش را مى گفتيم، راهنمايى مى كرديم.
> برادرها را بيشتر.... (مى خنديم)
مهدى: حتى اتاق من ۳ طبقه با بچه ها فاصله داشت. شب كه برمى گشتيم هتل، حتى پيش برادرها نمى رفتم. خيلى وقت ها بقيه را بيشتر از برادرهايم راهنمايى مى كردم. در اين مسابقه اسم مان داور بود، در حقيقت يك مجرى بوديم. هر كسى مى تواند سوت بزند و با كرونومتر كار كند.
> حتماً خيلى ها مسأله پارتى بازى را مطرح مى كنند...
مهدى: من داورى بين المللى دارم. تجربه كافى هم دارم. حداقل ۶ سال است در اين رشته مديريت داشته ام. ما نباشيم كسانى مى آيند كه اصلاً مال اين رشته نيستند. ما سعى كرديم كيفيت را بالا ببريم. امسال هيچ مورد اعتراضى به داورى نداشتيم.
> ماجراى درگيرى هاى پارسال به خاطر داورى بوده؟
مهدى: نه. اينها تمام بهانه است. بعضى از ورزشكارها وقتى مى آيند، مى ترسند از باخت؛ همين باعث بهانه مى شود. خيلى ها هم ماجراى پارسال را بزرگنمايى كردند، مثل همين قطع نخاع شدن آقاى ملكى...
> قطع نخاع كه نشد؟
مهدى: اگر شده بود كه الآن وزنه مى زد. حتى دارد براى مسابقات كره جنوبى آماده مى شود. حتى شنيده ام كه ركوردهايش بهتر شده. قصه را يك كلاغ چهل كلاغ كردند. اين ورزشكار امسال آماده نبود و در حركت كشيدن لنگر، چند بار با باسن، زمين خورد و همه هم ديدند كه بعد از زمين خوردن بلند شد و راه رفت. بعد از نيم ساعت خودش را به زمين زد. برديم بيمارستان و MRI گرفتيم، ديديم هيچ مشكلى ندارد. چون آماده نبود، اين فيلم ها را بازى كرد.
>دوباره برگرديم به ميزان آسيب  آيتم  ها...
مهراب: البته من به آيتم ها هيچ اعتراضى ندارم، چون از هيچ آيتمى در اين هفت سال آسيب نديده ام. به نظر من يك ورزشكار حرفه اى نبايد هيچ اعتراضى داشته باشد.
>فدراسيون پزشكى _ ورزشى نظارت نمى كند؟
مهراب: اينطور بخواهى حساب كنى اصلاً هيچ آيتمى نبايد انجام شود. كسى كه مى آيد در اين رشته، بايد اين پى را به تنش بمالد. هر رشته اى آسيب دارد. فوتبال مگر نيست؟ مگر آقاى برخوار در وزنه بردارى آرنج اش آسيب نديد؟ همه رشته ها خطرات خودش را دارد.
مهدى: ورزش ما البته كه نكات منفى هم دارد ولى بهتر از اين است كه مثلاً بچه مدرسه اى كه مى آيد سراغ من و از اين ورزش مى پرسد و من نصيحت اش مى كنم، برود با معتاد سر چهارراه همكلام شود كه دارد شيشه ماشين ها را پاك مى كند.
>اين طرف ماجرا قبول ولى آن طرف قصه كه ورزش است انگار كاملاً و در همه ابعاد هم آگاهانه نيست. خيلى از ورزشكاران پا به سن گذاشته مشكل قلب و كمر و مفصل و زانو و گردن و عضله و استخوان و ... دارند. اين فشار روى بدن، منطقى است؟
مهدى: به هر حال ورزش حرفه اى همه اين مسائل را با خود دارد.
>شما پهلوان تريد يا كشتى گيرها يا مثلاً وزنه بردارها؟
مهراب: در رشته ما بايد پهلوانى بيشتر باشد. البته من براى آقاى رضازاده خيلى احترام قائلم. ما با هم خيلى رفيق هستيم. حتى دو سال حريف تمرينى بوده ايم. در رشته ما يك نفر مى آيد و مى شود قويترين مرد ولى در كشتى ۸ تا وزن داريم. يك نفر رشته ما بايد خيلى با اخلاق باشد. مردم از آن يك نفر خيلى انتظار دارند. من خيلى مردم را دوست دارم.
>حالا از كوچكترها، جواب شروع شود. شما بايد آينه را خيلى دوست داشته باشيد...
حسين: من آينه را فقط به خاطر اسكات و ليفت دوست دارم. در اسكات، وزنه را مى  گذاريم پشت گردنمان و آنقدر مى نشينيم تا پاها از ۹۰ درجه بشكند. در ليفت هم وزنه را از زير زانو بلند مى كنيم و صاف مى شويم تا بدن به صورت قائم شود و دوباره بر مى گرديم. در آينه مى توانى ايرادهاى خودت را پيدا كنى. من آينه را براى ديدن بدن يا حتى صورتم دوست ندارم.
مهدى: البته خب هر كسى دوست دارد بدن و قيافه اش را در آينه ببيند. اصلاً فكر مى كنم ورزش بدنسازى و پرورش اندام مال خوشتيپ هاست. (مى خنديم) ورزشى است كه آدم دوست دارد عيب و ايراد و نقص بدنش را جبران كند.
مهراب: به هر حال ورزش ما، بدن نماست. خيلى با آينه سر و كار داريم. من خودم خيلى جلوى آينه رفته ام. من آينه را خيلى دوست دارم. آينه خيلى در روحيه ما تأثير دارد. دورتادور باشگاه، آينه داريم.
>در خانه زياد آينه داريد؟
مهدى: توى باشگاه اينقدر خودمان را مى بينيم كه ...
>براى برنده شدن در پرورش اندام بايد چه دوره اى طى شود تا ورزشكار به قهرمانى برسد؟ مثلاً دور بازو بايد به اندازه اى مشخص شده برسد؟
حسين: پرورش اندام به سايز ربطى ندارد. بايد بدن به حدى برسد كه قشنگ ترين بدن باشد.
>آخر اين زيبايى بدن را چه معيارى مشخص مى كند؟
مهدى: در پرورش اندام، بايد بين همه جاى بدن تناسب باشد. پايين تنه صد امتياز دارد، بالاتنه هم صدامتياز.
>يك هيأت داورى اين تناسب را مى بيند و امتياز مى دهد؟
حسين: بله.
>به هر حال زيبايى، يك امر مشخصى است يا به تعبير بهتر، سليقه اى. در ژيمناستيك قوانين مشخصى هست كه داوران طبق آن امتياز مى دهند و معدل امتيازها گرفته مى شود يا در شيرجه همين طور. اين هيأت داورى پرورش اندام چگونه به اجماع مى رسند؟
حسين: با الگوها و استيل هاى جهانى مقايسه مى كنند. كسانى كه هنوز شاگرد هستند از مربى شان تقليد مى كنند. مثلاً مربى مى  گويد كه تو هنوز بازويت ضعيف است. بعد كم كم شاگرد خودش قهرمان مى شود و از الگوهاى بالاترى تقليد مى كند.
>امكان دارد يكى بپرسد كه آدم اينقدر دارو _ كه شايد هم شيميايى باشد _ و ... مى خورد و فشارهاى مختلف را به بدنش مى آورد و مى رود مثلاً بازو و عضلاتش را نمايش دهد كه چى؟ اصلاً اين كار و ذهنيت منطقى است؟
مهراب: خب به هر حال من راضى بوده ام. هر كسى را براى يك كارى ساخته اند. در ايران كسى را پيدا نمى كنى كه ششدانگ باشد. هم تحصيلات، هم ورزش، هم منطق؛ نمى شود كه. هر كسى به درد يك كارى مى خورد. من هم فكر مى كنم در كار خودم موفق هستم.
مهدى: راجع به آن دارو هم كه گفتى من نكته اى را بگويم...
>من گفتم «دارو» شما اصلاحش كنيد...
مهدى: اين مسأله دارو در تمام ورزش ها هست. در ورزش هايى كه آدم ها درشت تر هستند، بيشتر نمود دارد. در پينگ پنگ و شطرنج هم دوپينگ هست. در پرورش اندام همه فكر مى كنند با آمپول و دارو بدن عضله اى مى شود در صورتى كه آمپول و دارو عمر ورزش را كم مى كند.
>يا حتى عمر ورزشكار را...
مهدى: بله. ورزشكارى كه مى خواهد چندين سال در سطح قهرمانى مسابقه بدهد، شايد يكى، دو سال از آمپول و دارو نتيجه مثبت ببيند، بعدش نتيجه منفى خواهد ديد.من بحث دارو را در اين رشته نفى مى كنم. تازه خيلى از اين پروتئين ها طبيعى هستند. حجيم شده اند. به جاى ۴ تا بشقاب غذا كه حجم معده را هم بزرگ مى كند، مى  شود از شكل حجيم شده آن استفاده كرد. اصلاً اين غذاها را ابتدا براى فضانوردان ساختند چون كم حجم بود و جا اشغال نمى كرد. تغذيه، استراحت، تمرين صحيح، برنامه ريزى و ... هم مؤثر است. يك ورزشكار، خوب مى خورد، خوب به استراحت و خواب و ... مى رسد، زندگى منظمى دارد و ...
>ولى از آن طرف خيلى ها از خواب و خوراكشان مى زنند تا يك محصول فكرى به دنياى بشر بدهند. بى خيال جسم مى شوند تا به لحاظ روح و درون آدم هاى بزرگى شوند. خود تو آقا مهراب! اينقدر كه به جسمت پرداخته  اى به روحت هم پرداخته اى؟
مهراب: خب به هر حال من به اين رشته علاقه داشته ام؛ خيلى. پرداختن به اين رشته هم خيلى اراده مى خواهد. من ورزش را خيلى دوست دارم.
>ديگر چه چيزى دوست دارى؟
مهراب: دوست دارم در زندگى موفق شوم.
>اين موفق شدن براى تو مستلزم چيست؟
مهراب: بايد جسم و روحم را موازى با هم پرورش دهم.
>من هم همين را پرسيدم. براى همين پرورش چكار كرده  اى؟
مهراب: سعى مى كنم مطالعه داشته باشم. به هر حال اگر متعادل رشد نمى كردند _ جسم و روحم _ امكان نداشت بتوانم در همه دوره ها موفق شوم. امكان داشت جوگير شوم يا مغرور.
>امسال به نفر اول چقدر جايزه دادند؟
مهراب: يك پرايد۱۴۱ با دو تا سهميه حج. حدود ۹ ميليون. البته من با تايدواتر قرارداد دارم كه سالى ۵۰ ميليون به من مى دهد.
>جايزه كنارى ديگرى نگرفتى؛ براى همين مسابقه ها؟
مهراب: البته تايدواتر لطف كرد و ۳ ميليون هم عيدى به من داد.
>آن وقت فكر مى كنى چرا كسى كه يك محصول فكرى داشته باشد هيچ كدام اين جايزه ها نبايد نصيبش شود. طرف ۲۰ سال خون دل مى خورد و يك رمان مى نويسد، كتابش كه نمى فروشد، حتى اگر خوب هم باشد مثلاً حداكثر ۵ تا سكه به او مى دهند.
مهراب: من قبول دارم. اين كار درستى نيست. به نظر من آن آدم قوى ترين مغز متفكر ايران است.
>اما نه از اسپانسر خبرى هست، نه از تأمين هاى مالى، نه از امضا و شهرت و ...
مهراب: به هر حال چون برنامه ما تلويزيونى است، همه مى بينند و ... ما نمى توانيم دخالتى داشته باشيم. به نظر خود من بايد به آن تلاش، قيمت بيشترى بدهند.
>در همين باشگاه خودتان، به بچه هايى كه تازه مى آيند اين نكته ها را نمى گوييد؟
مهراب: چرا. درس اخلاق مى دهيم. مى گوييم به درس و مشقتان برسيد. در آن طرف موفق شويد و بعد اين رشته را ادامه بدهيد.
>شما كه در سوى برونيات به قله رسيده ايد، كمك كنيد كسانى كه در سوى درونيات فعالند...
مهراب: به خدا من اين نكته را تأييد مى كنم.
>مثلاً كسانى كه در رشته شما فعاليت قلمى داشته اند و يا تحقيق و پژوهشى داشته اند به همين برنامه بيايند. چه مى شود؟ يا در رشته هاى ديگر همينطور...
مهراب: خيلى نكته جالبى است. من خودم علاقه مندم. خود من در جايى اگر گير كنم با همين افراد صلاح و مشورت مى كنم.

بهمن ۸۵...پایگاه رسمی بدنسازی یاسوج

+ نوشته شده در  شنبه ۲ آبان۱۳۸۸ساعت ۲:۸ قبل از ظهر  توسط شاهین صفایی  | 

گفت و گوى جوان با هركول هاى ايران...

گفت و گو با برادران فاطمی...

اگر چندين سال از آغاز مسابقات قوى ترين مردان ايران نيز بگذرد باز هم نام «برادران فاطمى» مطرح خواهد بود چرا كه مردم رشته ورزشى «قويترين مردان» را با قهرمانى و هنر نمايى محراب فاطمى شناختند.با وجود اين كه حضور محراب فاطمى در مسابقات قويترين مردان ايران اعتبار خاصى به آن مى بخشد اما مدتى است كه او از دنياى ورزش دور شده و به قول خودش به زندگى چسبيده است. البته براى اين كه به حضور نداشتن او عادت نكنيم در مسابقات سال گذشته كه در نوروز ۱۳۸۶ از شبكه ۳ سيما پخش شد به عنوان داور حضور داشت. با محراب فاطمى ۳۳ ساله همراه برادران او مهدى ۳۶ ساله، حسين ۲۷ ساله و على ۲۴ ساله گفت وگوى بى پرده اى انجام داديم كه خواندن آن خالى از لطف نيست. مخصوصاً اگر بدانيد كه ورزش حرفه اى و باشگاه دارى شغل دوم آن ها محسوب مى شود.
*زمانى كه جوانتر بوديد مهم ترين دغدغه شما چه بود؟
مهدى: ورزش قهرمانى . يعنى مى خواستيم با تمرين كردن و ركوردزدن به هدفمان كه قهرمانى بود برسيم .
محراب: ما اصلاً نمى خواستيم كار بيهوده انجام دهيم بلكه تنها با هدف قهرمانى تمرين مى كرديم.
حسين: يكى تحصيلات دغدغه 
اصلى اش است و ديگرى دغدغه ازدواج دارد اما ما تنها به ورزش فكر مى كرديم.
*اين كه نشد دغدغه جوانى. يعنى جوانى كردن شما در وزنه زدن، ركورد بالابردن و مدال گرفتن خلاصه مى شود؟ پس تفريح شما كجاى دوره جوانى تان قرار دارد؟
مهدى: هر كسى با يك نوع تفريح راضى مى شود ما هم وزنه زدن را تفريح مى دانيم.وقتى به ركورد دلخواه مى رسيم بزرگ ترين تفريح را انجام داده ايم و لذت برده ايم.
حسين: اصلاً با اين ورزش به آرامش خاصى مى رسيديم و انگيزه اى مى شد براى ركورد بيشتر زدن.
محراب: البته ورزش «قويترين مردان» يا «پاورليفتينگ» تنها وزنه زدن و ركورد شكستن نيست بلكه بايد خواب و تغذيه مناسب نيز همراه آن باشد.
*تغذيه مناسب يعنى چه؟ به نظر مى رسد بايد چند برابر يك فرد معمولى غذا خورده باشيد كه بدن تنومندى داريد؟
مهدى: ما بيشتر غذاهايى با حجم كم مى خوريم. برنامه غذايى ما صبحانه، وعده ميان صبحانه و ناهار، ناهار سبك، وعده ميان ناهار و شام، شام سبك و شير قبل از خواب است. ما مجبوريم كه از خوردن غذاهاى حجيم خوددارى كنيم چرا كه بدن ديرتر آن را جذب مى كند.
محراب: خوابمان هم روى اصول بود اگر كمى ساعت خواب بالا يا پائين مى رفت همه چيز به هم مى خورد. مثلاً اگر ديرتر از ساعت ۱۱ ـ ۱۲ شب مى خوابيديم، بدخواب مى شديم. البته براى ما خيلى پيش آمده كه بدخواب شويم چرا كه توى رودربايستى گير مى كرديم و ميهمانى مى رفتيم.
*به نظر كسانى كه دغدغه شان ركوردزدن و قويتر شدن بوده، دغدغه جوانان امروزى چيست؟
محراب: بيكارى و سرگرمى.
*مسبب بيكارى كيست؟ آيا درست است كه فقط بگوييم مسئولان به فكر كار جوانان نيستند؟
محراب: اگر منظورتان اين است كه ما به خاطر شهرت و كار در ورزش بيكار نيستيم ، در اشتباهيد ، چون ورزش كار دوم ما محسوب مى شود. از همان بچگى تا الآن ما با پدرمان در كار ساخت و ساز بوديم و هستيم.
مهدى: يعنى منبع درآمد ما تنها باشگاهدارى و ورزش نيست و در كارى مثل ساختمان فعاليت مى كنيم.
*اما همه كه پدرشان در كار
ساخت و ساز نبوده كه بتوانند بر بيكارى غلبه كنند؟
محراب: مسأله بيكارى به خود فرد بستگى دارد. نمى توان گفت كه چون فردى ۱۶ سال درس خوانده و ليسانس گرفته بايد براى او كار فراهم شود. او از همان اولى كه قصد دارد درس بخواند بايد به فكر كار باشد. كسى كه درس خواندن و ليسانس گرفتن را انتخاب مى كند حتماً به فكر بعد از آن هم بوده است.
نبايد منتظر پيدا شدن كار بود بايد دنبال آن دويد. اصلاً خيلى ها را مى شناسم كه ديپلم دارند اما به كسانى كه در مقطع راهنمايى هستند درس ياد مى دهند.
مهدى: اصلاً كسى كه دنبال كار مى گردد بايد ببيند چه چيزى بارش هست. آن موقع مى تواند با برنامه ريزى كارى پيدا كند. در كجاى دنيا مسئولان مى دوند دنبال يك آدم بيكار كه تورو خدا بيا اين كار را انجام بده؟!
*شما قهرمانى هاى بسيارى به دست آورديد. بهترين هديه اى كه گرفتيد چيست؟
محراب (با عصبانيت): من هداياى بسيارى گرفتم اما متأسفانه يكى از اين هدايا را كه براى آن خيلى زحمت كشيدم و ارزش فراوانى براى من داشت تحويل ندادند. هديه اى مثل پرايد كه ارزش مالى زيادى دارد نصيبم شده است اما هديه
۲ سهميه عمره چيز ديگرى بود كه هنوز به من نداده اند . سال ۱۳۸۴ در مسابقات بندرعباس قهرمان مسابقات قويترين مردان ايران شدم و در تلويزيون هم اعلام شد كه ۲ سهميه عمره به من تعلق گرفته كه قصد داشتم همراه همسرم بروم. اصلاً وقتى متوجه شدم هديه نفر اول آن رقابت ها سفر به عمره است انگيزه زيادى پيدا كردم و بدون توجه به وزن سنگينى وزنه ها و كنده ها آنها راحمل مى كردم. بدتر از همه اين كه مقابل ۷۰ ميليون ايرانى گفتند كه ۲ سهميه عمره به من تعلق گرفته است. حالا هر كس مرا مى بيند مى گويد: حاج محراب! به خدا من دوست دارم حاجى شوم اما بعضى ها به قولشان وفا نكردند و نمى دانم آن ۲ سهميه چه شد.
مهدى: به نظر من اگر هم مى خواهند حقش را به او (محراب) بدهند بايد
۳ سهميه عمره برايش در نظر بگيرند چون او دارد بابا مى شود.
*فارغ از اين كه آقا محراب مكه رفته يا نرفته مى خواهم ببينم كه سفرهاى زيارتى اين طورى چه سودى براى جوانان كشور دارد؟
مهدى: جوانان مثل CD خام هستند. اگر در همان سنين جوانى در درون آنها برنامه خوبى ريخته شود به جوان شايسته اى تبديل مى شوند. برخى ها
۷۰ سالشان كه مى شود تازه مى روند مكه تا توبه كنند. اين كه فايده ندارد. خوشبختانه گرايش جوانان به انجام سفر حج زياد شده وقطعاً اين امر در روحيات آنها تأثير خواهد گذاشت. در ميان برادرانم تنها كسى هستم كه به مكه رفته ام واقعاً چنين سفرى براى من تفاوت بسيارى با ساير سفرها داشت.
*بسيارى از جوانان ما در باشگاه هاى پرورش اندام شركت مى كنند آيا گرايش جوانان به اين رشته تأثيرى در چهره شهر داشته است ؟ يعنى جوانان خوش هيكل و خوش تيپ شده اند؟
محراب: بله. از زمانى كه مسابقه قويترين مردان ايران پخش شد خيلى ها به اين رشته علاقه مند شدند و باشگاه هاى بدنسازى و پرورش اندام بسيارى تأسيس شد. مسلماً اين موضوع روى خوش تيپ شدن جوانان تأثير گذاشته و به قولى هيكل ها رو آمده است.
محراب: وقتى كسى تمرين كند و
خوش هيكل بشود لباس به تن او با تناسب خاص قرار مى گيرد و به خوش تيپ كردن او كمك مى كند اما بسيارى از جوانان را مى بينيم كه لاغر هستند و لباس گشاد هم مى پوشند و گردنبندى به خودشان آويزان كرده اند بعد مى گويند خوش تيپ هستيم!البته كسى كه مى خواهد خوش تيپ بماند بايد تمرين مداوم داشته باشد.
*پس چرا شما كه يك سال و نيم است تمرين نكرده ايد استيل بدنتان تغيير نكرده؟!
محراب: درست است كه تمرين نكرده ام اما بعضى ها كلاً بدنشان خوش استيل است يعنى اين بدن ما ذاتى است.
*چرا مى گويند هر كسى بدن تنومندى داشته باشد و قويتر باشد مغزش كوچك است؟
محراب: من اين حرف را قبول ندارم. ورزشكاران به خصوص كسانى كه قدرتى كار مى كنند از ضريب هوشى بالايى برخوردار هستند شما فكر كنيد كه يك ورزشكار اينچنينى بايد براى پيروز شدن در يك ميدان حتى براى صدم ثانيه نيز برنامه ريزى كند. مثلاً در مسابقات قويترين مردان براى حركت دادن وزنه
۲۵۰ كيلويى بايد قدرت خود و فاصله تا پايان مسير را محاسبه كرد تا آسيبى وارد نشود. آيا كسى كه ضريب هوشى پائينى دارد مى تواند چنين كارى انجام دهد؟
مهدى: همان طور كه محراب گفت ورزشكاران اگر باهوش نباشند و مغزشان كوچك باشد كه نمى توانند به قهرمانى و حرفه اى شدن فكر كنند.
*و حتماً قويترين مردان ايران احساساتى هم هستند؟
محراب: چرا كه نه. قويترين مردان ايران و كلاً ورزشكاران روحيه لطيفى دارند. مگر آن ها انسان نيستند؟ رأفت و مهربانى يكى از شاخصه هاى مردان قدرتمند است. همين آقامهدى خودمان ساعت ۲ نصفه شب وقتى ديد اتومبيلى توى جوى آب افتاده و راننده آن احتياج به كمك دارد به تنهايى ماشين را همراه سرنشينانش بلند كرد و به خاطر كمك به شهروند خود افتخار مى كرد.
*آيا حسين رضازاده مى تواند كارهايى را كه شما مى كنيد انجام دهد؟
مهدى: پاورليفتينگ و قويترين مردان با رشته اى مثل وزنه بردارى تفاوت زيادى دارد. نوع ركوردزدن وزنه برداران با ما كلى فرق مى كند. حسين رضازاده نمى تواند وزنه اى كه ما بلند مى كنيم را از زمين بردارد اما ما هم نمى توانيم وزنه اى كه او به راحتى آن را مغلوب مى كند بالاى سر ببريم. دررشته قويترين مردان تحرك زيادى وجود دارد درحالى كه در رشته وزنه بردارى اين گونه نيست.محراب: حسين رضازاده همسايه ماست و با هم رفيقيم. ما درسال ۱۳۷۷ ،
۳ دوره اردوى مشترك داشتيم و اين كه مى گويند با هم مشكل داريم صحيح نيست.
*چرا در رشته اى كه شما فعاليت مى كنيد همه دوپينگ مى كنند؟
محراب: دوپينگ كردن آزاد است و همه از شرايط برابرى برخوردار هستند.
*حتماً خانواده براى جابه جايى وسايل خانه هيچ مشكلى نخواهند داشت؟
مهدى: ما اصلاً يخچال، گاز و ... را بلند نمى كنيم چون بلندكردن وسايل خانه قلق خاصى دارد. ما ۲۵۰ كيلو را به راحتى بلند مى كنيم اما به علت حساس بودن و شكل خاص يخچال آن را بلند نمى كنيم.
*فكر مى كنيد چرا گرايش جوانان به بدنسازى بيشتر شده است؟
محراب: نوروز ۱۳۷۸ اولين مسابقات قويترين مردان ايران از تلويزيون پخش شد پس از آن بود كه خيلى از جوانان به فكر بدنسازى افتادند و پخش هر ساله اين مسابقات موجب شد در آنان انگيزه مضاعى به وجود آيد. البته يكى از اهداف من جذب جوانان به رشته قويترين مردان و پاورليفتينگ بود كه الحمدلله موفق شدم و خيلى خوشحالم كه وظيفه ام را انجام دادم.
مهدى: پخش اين مسابقات باعث شد كسانى كه به اين رشته نيز علاقه داشتند به طور حرفه اى آن را انجام دهند تا مقابل دوربين هاى تلويزيون قرار گيرند.
محراب: اصلاً ما باعث شديم كه فدراسيون پرورش اندام و قويترين مردان تشكيل شود و از فدراسيون وزنه بردارى جدا شود اما حيف...
*گويا دلتان از فدراسيونى ها پر است...
محراب: چرا نباشد. ما اين ورزش را احيا كرديم و مردم فهميدند كه چنين رشته اى در ايران وجود دارد.
البته وقتى مى گويم ما منظورمان خودمان نيستيم كلاً مجموعه بچه هاى قوى ترين مردان به خاطر اين مجموعه فدراسيون تشكيل دادند اما مسئولان آن براى خود شيرينى رفتند ۱۰ رشته ورزشى ديگر را هم مثل مچ اندازى و... به زير مجموعه آن آوردند. اگر براى اعزام تيم
قوى ترين مردان به كشورهاى خارجى و برگزارى مسابقات اين رشته پول نداريد چرا رشته هاى ديگر را به زير مجموعه مى آوريد؟ من اصلاً نمى گويم كه بايد سهمى در فدراسيون داشته باشم اما مى توانم براى اين رشته نگران باشم.
*آقا محراب! با اين قدرت بدنى چرا دنبال رشته ديگرى نرفتى؟
محراب: من كه از اول در رشته
قوى ترين مردان فعاليت نمى كردم. من ابتدا كشتى گير بودم و حتى زير نظر منصور برزگر سرمربى تيم ملى كار مى كردم. در سال ۱۳۷۵ به تيم ملى كه عليرضا حيدرى و عباس جديدى عضو آن بودند نيز دعوت شدم. حتى در ليگ برتر كشتى هم بودم و پول خوبى مى گرفتم اما به چند دليل اين رشته را رها كردم. اول اين كه به ليگ برتر كشتى بى توجهى شد و مدتى انجام نشد و دوم رفتن منصور برزگر به آمريكا كه تنها
۶ ماه طول كشيد. دليل ديگر سختى كار كشتى است. كشتى ورزش سختى است كه تمرين فشرده و سنگينى دارد.
*حتى سخت تر از تريلى كشى؟
مهدى: ببينيد تريلى كشى سخت است اما تنها يكى از شاخه هاى رشته قوى ترين مردان است اما كشتى قدرت بالايى را
مى طلبد و دشوار است.
*از كدام شاخه رشته قوى ترين مردان خوش تان مى آيد؟
محراب: تريلى كشى و كنده.
مهدى: ركورد اين ۲ شاخه هم دست خود محراب است. تريلى ۱۶ تنى را در مسير ۲۰ متر تنها با ۲۴ ثانيه حركت داد و كنده ۱۲۰ كيلويى را ۱۴ بار بالاى سر برد.
تازه محراب ليفت ۳۷۰ كيلو را كه استاندارد است بلند كرده كه تنها مازارس لهستانى و اوكوجرال كانادايى توانستند اين كار را انجام دهند.
*در يكى از نشريات آمده بود كه محراب فاطمى در مسابقات جهانى اصلى مقام سوم را كسب كرده است.
محراب: چرا بايد دروغ بگويم من اين افتخار را كسب نكردم. ببينيد شايد در سال ۳۰ تا ۴۰ تورنمنت قاره اى و بين المللى برگزار شود كه قهرمانان آن امتياز يك مى گيرند و مى توانند در مسابقات انتخابى شركت كنند در آن مسابقات نيز تنها
۱۲ نفر امتياز ۲مى گيرند تا در رقابت هاى اصلى شركت كنند.
مهدى: محراب نيز به عنوان نفر ذخيره و سيزدهم به اين مسابقات رفت و شركت داده شد. يعنى در سال ۲۰۰۳ در مسابقات فنلاند شركت كرد و نفر هفتم شد نه سوم.
*نظر اروپايى ها از اين كه يك ايرانى پابه پاى آنها در مسابقه شركت مى كرد چه بود؟
آنها اصلاً ايرانى ها را قدرتمند مى دانند اما فكر نمى كردند اين رشته در ايران فعال باشد. حسين رضازاده و قهرمانى هاى پياپى او موجب شده تمام مردم جهان ايرانى ها را قدرتمند بدانند.
*آيا رشته قوى ترين مردان ورزش خطرناكى نيست؟
مهدى: تمام رشته هاى ورزشى نوعى خطر در آن است. برخواه دروزنه بردارى يكى از نمونه هاى آن است. همچنين بازيكنان فوتبال هر روز آسيب مى بينند. هر ورزشى خطرهاى مخصوص خود را داراست اما كمى بالا پائين دارد.
*انگار نتوانستند دورى محراب فاطمى را تحمل كنند چون در مسابقات اخير از او به عنوان داور استفاده كردند.
محراب: تجربه خوبى نبود. من همراه ۳ برادر ديگرم به عنوان مربى هم فعاليت مى كنيم. مربيگرى خيلى بهتر از داورى است. خيلى ها مى گفتند چرا مثل «خود نگاه» زياد حرف نمى زدى. چون نمى خواستم خودم را دخالت بدهم. داورى خيلى مشكل است و اگر زمان كمى بالا و پائين برود مسئوليت دارد.
*حتماً تا حالا دعوا نكرده ايد و بچه هاى خوبى بوديد؟
مهدى: يادمان نمى آيد با كسى دعوا كرده باشيم. مخصوصاً بعد از اين كه شناخته شديم همه احترام مى گذاشتند و لطف داشتند. شايد در بچگى دعوا مى كرديم.
محراب: ما را به حاشيه نبريد آقاى خبرنگار.
*آيا دوست داريد پسرانتان هم جزو قويترين مردان ايران شوند؟
محراب: من دوست دارم كه او هم در اين رشته فعاليت كند اما بايد علاقه او را هم مدنظر داشت. اگر روزى پسرم بتواند مرا بلند كند خيلى خوشحال مى شوم.
*اينطور كه شما مى گوييد رشته «قويترين مردان» به راحتى آب خوردن است.
مهدى: نه بابا بعد از وزنه زدن بايد دردكشيدگى عضلات را تحمل كرد. براى يك تمرين ساده بايد نرمش هاى خاصى انجام داد. «قويترين مردان» كار هر كسى نيست.
*با سهميه بندى بنزين به مشكلى برنخورديد؟
محراب: در اطراف كرج و تهران آب وهواى خوبى وجود دارد كه خيلى از تهرانى ها به آنجا نرفته اند. جايى مثل كن سولقان در تهران را خيلى از تهرانى ها
نديده اند . اينجا چيزى از شمال كم ندارد. با سهميه بندى بنزين ديگر كسى شمال نمى رود و مراجعه كنندگان به اين منطقه زياد شده اند.مهدى: البته زياد هم بد نشده است. اگر از خيابان صادقيه مى خواستيم به خيابان فاطمى برويم به علت ترافيك ۱۰ ليتر بنزين مصرف مى شد اما الان با ۲ ليتر هم مى شود به خيابان فاطمى رفت چون ترافيكى وجود ندارد. البته اينكه مى گويند مردم با مسافركشى كار مى كردند نيز حل شده است چون كارت ويژه سوخت به آنها مى دهند.

 
محسن جندقی
+ نوشته شده در  شنبه ۲ آبان۱۳۸۸ساعت ۲:۵ قبل از ظهر  توسط شاهین صفایی  | 

بیوگرافی امیر قرایی...

امیر قرایی:

 متولد سال 57 محل تولد: تهران متأهل. وزن دوران آماده سازی: 122 کیلوگرم وزن دوران مسابقات: 117 رکورد حرکت دد لیفت: 280 کیلوگرم رکورد اسکات: 320 کیلوگرم دور بازو: 50 سانتی متر مربی: رضا قرایی قد: 181 تحصیلات: دیپلم امیر هم مدتی کشتی گیر بوده اما از وقتی که مینیسک پاش آسیب می بینه کشتی رو می بوسه می ذاره کنار. عنوان های قهرمانی: قهرمان کشتی تهران قهرمان کشتی آموزشگاه های کشور در مسابقه مردان آهنین سال 83 (که در شهرک سینمایی غزالی برگزار شد) چهارم شد و برنده 7 سکه بهار آزادی شد. نفر پنجم در مسابقه قویترین مردان جهان 105 کیلو در چین (سال 2005). در مسابقات قویترین مردان در دسته 105 کیلو که در گرگان (در سال 85) برگزار شد مقام اول را به دست آورد. در مسابقه مردان آهنین سال 87 نفر هفتم شد که یک میلیون و دویست و پنجاه هزار تومن به او داده شد

+ نوشته شده در  شنبه ۲ آبان۱۳۸۸ساعت ۲:۲ قبل از ظهر  توسط شاهین صفایی  | 

بیوگرافی حمید قرایی...

حمیدقرایی:

متولد سال 64 محل تولد: تهران مجرد. قد: 189 وزن:تقریباً 140 کیلو مربی: رضا قرایی تحصیلات: دیپلم در مسابقات قویترین مردان پایتخت در سال 84 که در دو رده بزرگسالان و جوانان (امید) برگزار شد در رده جوانان شرکت کرد که نفر اول شد و به او یک خودرو اهدا شد. در مسابقه قویترین مردان سال 1385 (از 16 تا 19 آبان ماه) در سالن سازمان آب و فاضلاب تهران برگزار شده نفر دوم شد و به او 8 سکه بهار آزادی اعطا شد. در مردان آهنین سال 86 که در بم برگزار شد همراه با روح الله داداشی (به طور مشترک) مقام چهام را کسب کرد. در مسابقه مردان آهنین سال 87 نفر ششم شد که یک میلیون و هشتصد هزار تومان به او داده شد

+ نوشته شده در  شنبه ۲ آبان۱۳۸۸ساعت ۲:۱ قبل از ظهر  توسط شاهین صفایی  | 

بیوگرافی روح الله داداشی...

  • روح الله داداشی:
  • تاریخ تولد: 1360 محل تولد: کرج قد: 188 سانتی متر وزن: 125 کیلوگرم شغل: آزاد نام مربی: علی داداشی ورزش های اولیه: کشتی، پرورش اندام در مسابقه قویترین مردان سال 1385 (از 16 تا 19 آبان ماه) در سالن سازمان آب و فاضلاب تهران برگزار شده از بین 132 ورزشکار به مقام سوم رسید و به او 6 سکه بهار آزادی داده شد. عنوان های به دست آمده: قهرمان چند دوره پرورش اندام تهران و کشور، در قسمت قویترین مردان: سوم کشور، چهارم کشور، اول کشور در سال 86 در آخرین مسابقه مردان آهنین از نظر امتیاز با نفر دوم مساوی ولی به علت انجام یک آیتم کمتر نفر سوم...
+ نوشته شده در  شنبه ۲ آبان۱۳۸۸ساعت ۲:۰ قبل از ظهر  توسط شاهین صفایی  | 

نتایج مسابقات پاورلیفتینگ کشوری

  • اولین باشگاه تخصصی پاورلیفتینگ افتتاح شد

 

باحضورفرهاد صابر و حمید سلطان, دوچهره قدیمی پاورلیفتینگ ایران,اولین باشگاه تخصصی این رشته در مجموعه ورزشی منظر افتتاح شد.این باشگاه به طورخاص برای ورزشگاه برای ورزشکاران رشته پاورلیفتینگ اماده شده ودرمجاورت باشگاه پرورش اندام منظر قراردارد که از سه سال پیش توسط حمیدسلطان و هاشم کیخسروی اداره میشود.

فرهاد صابر در خصوص این باشگاه تازه تاسیس به خبرنگار بشیر گفت:تمرینات سنگین پاورلیفتینگ با فضای باشگاهای پرورش اندام چندان همخوانی ندارد و حتی برخی از باشگاه های علاقه ای به ثبت نام وتمرین پاورلیفترهای حرفه ای ندارند چرا که معتقدند تمرینات سنگین انها باعث خرابی وسایل باشگاه میشود. خوشبختانه درباشگاه منظر یک طبقه مجزا برای ورزشکاران پاورلیفتینگ درنظر گرفته شده تا شرایط تمرین حرفه ای برای انها مهیا باشد.

نتایج مسابقات پاورلیفتینگ کشوری

نتایج مسابقات پاورلیفتینگ آبان ۸۷ تهران همه ردهای سنی
نتایج مسابقات پاورلیفتینگ تهران آبان 87

52کیلو نوجوانان

1.پویا فکری سپهر رشت367.5

2.آرمین اسدی مردان آهنین342.5

3.رضا شهاب تختی جهار محال295

جوانان

1.رضا کیماسی کارون اصفهان385

2.سعید ماندنی درفول362.5

56کیلو

نوجوانان1.میر جاوید میر علی پور پارس تبریز352.5

2.محمد دودانگه شهدای جیهون335

جوانان1.هادی زارعی خوزستان455

2.محسن فرخی دزفول435

3.اسماعیل توکلی اصفهان415

محمد صادقی


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه ۲ آبان۱۳۸۸ساعت ۱:۵۷ قبل از ظهر  توسط شاهین صفایی  | 

پروش اندام ایران نا یب قهرمان جهان شد...

  • پروش اندام ایران نا یب قهرمان جهان شد

تیم 8نفره پرورش اندام ایران با درخششی باورنکردنی برای نخستین بار در طول تاریخ مسابقات جهانی به مقام نایب قهرمانی تیمی جهان دست یافت.

درشصت ودومین دوره مسابقات پرورش اندام قهرمانی اماتورهای جهان که به میزبانی منامه پایتخت بحرین انجام شد تیم ملی ایران با2طلا, یک برنز,دوعنوان پنجمی, یک ششمی و یک مقام سیزدهمی پس از مصر و بالاتر از بحرین میزبان, یرسکوی دوم جهان ایستاد.بیت الله عباسپورو علی تبریزی دراوزان90و80کیلودومردطلایی ایران بودند, مهدی عیاری دروزن 85کیلو مدال برنز برگردن اویخت.یوسف کریمی و مجتبی نوترکی دراوزان65و100کیلودررده پنجم ایستادند و دیگر فینالیست ایرانی عباس عاقلی در وزن85کیلو در مکان ششم قرار گرفت.مرتضی روشن ضمیر دومین نماینده تیم ملی دروزن 90کیلودرپایان رقابتهاسیزدهم شدوفریدون حقی نماینده کشورمان دردسته سنگین وزن نتوانست به جمع 15نفربرتر رراه یابد.

کامیابی کاروان اعزامی پرورش اندام ایران با قهرمانی علی تبریزی در رقابتهای(قهرمان قهرمانانover all) تکمیل شدوبدنساز شایسته کشورمان توانست برای دومین بار بربام پرورش اندام اماتوری جهان بایستد.حضور6فینالیست وکسب3مدال جهانی بهترین نتیجه ممکن برای تیمی است که به درستی قویترین تیم پرورش اندام ایران لقب گرفت.

ملی پوشان پرورش اندام کشورمان شنبه شب درمیان استقبال قابل توجه اهالی پرورش اندام ایران به میهن اسلامی بازگشتند.در مراسم استقبالی که توسط علاقه مندان وبه صورت خودجوش ترتیب داده شد جمعی ازپیشکسوتان , قهرمانا و مسئولان فدراسیون درفرودگاه امام(ره)حاضر شدند تا به نحوی شایسته از قهرمانان افتخارافرین پرورش اندام خوش امد بگویند.ناصرپورعلی فرد, حسن افضلی واحمد بلاسی که در مراسم تجلیل ریاست جمهوری از قرمانان شرکت کرده بودند بلافاصله پس از مراسم خودرا به فرودگاه رساندند تا در جشن ورود ملی پوشان حاضر باشند.

باهماهنگی روابط عمومی فدراسیون تصویربرداران واحد مرکزی خبر و همچنین خبرنگاران جوان به فرودگاه امدند و با ملی پوشان , مربیان وهمچنین رییس فدراسیون به گفت وگو پرداختند.

شصت و دومین دوره مسابقات پرورش اندام جهانی باحضور163ورزشکاراز چهار گوشه جهان درمنامه

 انجام شد.

منبع:بشیر1065-پنجشنبه 23ابان1387-سال بیستم.

  • اسیایی تهران:16مردادماه

باهماهنگی فدراسیون پرورش اندام ایران با فدراسیون اسیایی2009اعلام شد.برای این اساس مسابقات پرورش اندام قهرمانی2009اسیا از روز شانزدهم مردادماه سال اینده به میزبانی تهران برگزار میشود.این رقابتها تنها منحصر به رده سنی بزرگسالان است ودر10وزن انجام می شود.

 

جایزه مستر المپیا بیشتر میشود

برگزارکنندگان مسابقات مسترالمپیا که سعی دارند به هرترتیب ممکن اعتبار

مسابقه شان را حفظ کنند قصد دارند درسال2009 میزان جایزه نقدی قهرمان را افزایش دهند.

درحال حاضر جایزه قخرمان155هزاردلار است و نفرات دوم تا ششم به ترتیب90  , 60 , 48 , 38 و30هزار دلار جایزه میگیرند.بعداز مسترالمپیا,مسابقه آرنولد کلاسیک بیشترین جوایزنفدی را به نفرات برتر میدهد.

منبع:بشیر-پنجشنبه1اسفند1387- شماره 1079.

 

+ نوشته شده در  شنبه ۲ آبان۱۳۸۸ساعت ۱:۵۳ قبل از ظهر  توسط شاهین صفایی  | 

نتایج مسابقات پرورش اندام 1387...

·        نتایج مسابقات پرورش اندام قهرمانی کشور:

مسابقات پرورش اندام قهرمانی کشور طی روزهای چهارشنبه لغایت جمعه گذشته با حضور 190ورزشکار برگزار شد.درپایان این دوره از مسابقات که با قهرمانی مقتدرانه تیم همدان به پایاین رسید, نتایج زیر حاصل گردید:

  • رده سنی پیشکسوتان

رده سنی40-49سال:

1-کامل جوادی پیروی(تهران)

2-محمودزارع(فارس)

3-میر رسول میدانچی(اذرباجان شرقی)

رده سنی 50-59سال:

1-محمد رستم کفش(تهران)

2-اسکندر کیادلیری(مازندران)

3-غلامرضا بهاری(مازندران)

رده سنی 60سال به بالا:

1-شیرمحمد داد محمدی(خراسان رضوی)

2-سید حسن جارچی(کرج)

3-ابوالقاسم ملک زاده(همدان)

رده سنی جوانان...
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه ۲ آبان۱۳۸۸ساعت ۱:۴۸ قبل از ظهر  توسط شاهین صفایی  | 

عکسهایی از علی فاطمی و برادرانش...

wlso65im01jmrfcy1rz.jpg           0wtgmyddbsi0ob8im11.jpg

 

hro6hwvvgaocnjy8uz0.jpg           mzvxjrli2qcijo4ape3g.jpg

vqq9pwg1tctlgdnf6vog.jpg         rz6kqlnac4a75q5w51m.jpg

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه ۳۰ مهر۱۳۸۸ساعت ۲:۵۷ قبل از ظهر  توسط شاهین صفایی  | 

عکسهایی از فرزاد موسی خانی

t2atjs6hc81prqmzi2qt.jpg         32x8r7tlcyc5b5fdtn0.jpg

 

w1ytqb4txj6ercqm1pjs.jpg

مسابقات جهانی:

cx5prgmiuil635300iz.jpg         j5jva56to1r8ak628li.jpg

 

ub4nggvel8uc5gn34utd.jpg

واما مسابقه ای داخلی...!

3zim9u6xcjsh3njy5uw8.jpg          bzgdkmahi7gwgbjl7ad.jpg

+ نوشته شده در  پنجشنبه ۳۰ مهر۱۳۸۸ساعت ۲:۵۰ قبل از ظهر  توسط شاهین صفایی  | 

مجتبی ملکی...

این عکس متعلق به مسابقات مالزی:

3y6grsake8c5quwdiu.jpg

مردان اهنین سال۸۳:

xmwh5bcy68k01k8tmru.jpg       08kyeymb5t4919z5k84s.jpg

xzal0rkldgpqyypygrxr.jpg

مسابقات جهانی:

 

vl3ddf29hxoixjuqnyja.jpg    8u5e3okuv2owyv2qp8i.jpg

و متفرقه ها:

0s3iwq3e0872i6bt7xpp.jpg         p3dwbl9kgkhmi4xjfmb.jpg

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه ۳۰ مهر۱۳۸۸ساعت ۲:۴۱ قبل از ظهر  توسط شاهین صفایی  | 

فرزاد موسی خانی

بزودی کلیپها دروبلاگ قرار میگیرند...

 

4h9vw95rw3q0tfi3v6nc.jpg           cevik7xtskddfu3tgnzl.jpg

4io61wr4hfabmtekn6h.jpg            4980wv8imdrb2t1gt9la.jpg

urfyeo3qjpr1on4fbve.jpg

 

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۲۹ مهر۱۳۸۸ساعت ۲:۵۳ قبل از ظهر  توسط شاهین صفایی  | 

برادران قرایی...

sdtnj2x2lcfnkilggz2.jpg        r86s1cr3py55sebr25e9.jpg

 

wbgikxodt8zzjooy9oi7.jpg       vo73n6m8856f4d6cbip.jpg

 

p01gat474kgr8ikqb4q.jpg

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۲۹ مهر۱۳۸۸ساعت ۲:۴۷ قبل از ظهر  توسط شاهین صفایی  | 

مطالب جدیدتر
مطالب قدیمی‌تر